Halklar ve İnançlar

Published on Ağustos 3rd, 2022

0

HDP: Êzidîlerin yanındayız

HDP, “Halen IŞİD’in elinde esir tutulan Ezîdî kadın ve çocukların özgürleşmesi için uluslararası düzeyde çabalar ortaya konulmalıdır” diye seslendi.

IŞİD’in Şengal’de Êzidî halkına yönelik uyguladığı soykırımın üzerinden 8 yıl geçti.

IŞİD’e bağlı çeteler, Şengal’de 5 binden fazla Êzidî Kürdü katletti, binlercesini rehin aldı, binlerce çocuk ve kadın kaçırıldı, yüzbinlerce Êzidî göç etmek zorunda bırakıldı.

Êzidîlerin katliamlar ve fermanlarla yazılmış acılar dolu tarihinde; IŞİD tarafından gerçekleştirilen bu canice saldırı 74’üncü ferman olarak yer aldı.

Tarihleri boyunca baskı, zulüm ve soykırım uygulamalarına maruz kalan Êzidî Kürtlerin bu son saldırı ve katliam, 15 Haziran 2016 tarihinde Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi tarafından “soykırım” olarak tanındı. Katliam, uluslararası kurumların hazırladıkları raporlarda “insanlığa karşı işlenen suçlar” kategorisine alındı.

“Saygıyla anıyoruz”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Êzidî Soykırımı nedeniyle yazılı açıklama yaptı. Soykırımda yaşamını kaybedenlerin anıldığı açıklama şöyle:  

“Yaşadıkları tüm katliamlara rağmen dirençle, kararlılıkla kendi inançlarını, kültürlerini, varlıklarını koruyan ve bu topraklarım kadim halklarından olan Êzidîler bugün de birçok kesim ve çevre tarafından benzer saldırılara maruz kalıyor, iradeleri ve öz örgütlenmeleri tanınmıyor.

“Êzidîlere yönelik IŞİD zihniyetiyle gerçekleşen ve süreklileştirilen saldırıları kınıyor, Ezidî halkının varlık mücadelesini destekliyoruz. Türkiye, Êzidî katliamını soykırım olarak tanımalı, Şengal’e dönük tehditkâr ve saldırgan politikalardan vazgeçmelidir. Katliamın ardından Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan Êzidîlerin güven içerisinde yaşamlarını sürdürmeleri sağlamalıdır.

“Halen IŞİD’in elinde esir tutulan Ezîdî kadın ve çocukların özgürleşmesi için uluslararası düzeyde çabalar ortaya konulmalıdır.

“Şengal Katliamının 8’nci yıl dönümünde Êzidî halkının yanında olduğumuzu ifade ediyor, soykırım sonucu katledilen bütün Êzidîleri saygı ile anıyoruz.”

Êzidî Soykırımı

Irak ve Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Irak’taki Êzidiler’e yönelik 3 Ağustos 2014’te gerçekleştirmiş olduğu katliamlar silsilesi (Êzidilerin deyimiyle 73. Ferman) Birleşmiş Milletlerce soykırım olarak kabul edildi.

Soykırımda Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ndeki Êzidi kadınlar ve kız çocukları IŞİD mensupları tarafından cinsel köleliğe zorlandı, erkekler sürgün edildi ve binlercesi topluca infaz edildi.

Birçoğu Sincar’da olmak üzere toplamda yaklaşık 5 bin kişinin öldürüldüğü 10 bine yakın kişinin ise esir düştüğü biliniyor.

Êzidi Kürtleri Kurtarma Ofisi verilerine göre, 1500 Êzîdî Kürt kurşuna dizildi.

Şu ana kadar örgüt tarafından kaçırılan 3 bin 100 kişi kurtarıldı. Hala yaklaşık 2 bin 700 kişiden hiçbir haber alınamıyor.

Soykırım 2014’te Peşmerge’nin IŞİD saldırıları sonucunda geri çekilmesinden sonra başladı. IŞİD’in Êzidilere yönelik katliamı uluslararası toplumda geniş yer buldu ve tepki olarak ABD, IŞİD’e yönelik hava saldırılarına başladı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İngiltere ve Avustralya, Sincar Dağları’na kaçan Êzîdîlere uçaklarla acil yardımlar yaptı ve Êzîdîleri savunmaya giden Peşmerge, PKK ve YPG güçlerine silah desteği sağladı.

IŞİD’in Êzidi nüfusa yönelik eylemleri yaklaşık 500 bin mülteciye ve binlerce kişinin ölümüne veya kaçırılmasına sebep oldu. Soykırım özellikle Almanya’daki diğer Êzîdî topluluklarını da etkiledi.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi 2019’da 3 Ağustos’u “Êzidi Soykırım Günü” ilan etti.

(Bianet)

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑