Sömürgecilik

Published on Haziran 30th, 2020

0

HDP, askeri operasyonları sordu

HDP Adana Milletvekili Hatimoğulları, TSK’nın Kürdistan’a yönelik saldırılarla sivilleri hedef aldığını belirtti, Çavuşoğlu’na “bu saldırıların amacı nedir” diye sordu. 

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, TSK’nın Federal Kürdistan Bölgesi’ne yönelik başlattığı operasyonlar ve sivillerin hedef alınmasına ilişkin Meclis’e soru önergesi verdi. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanıtlaması talebiyle önerge veren Hatimoğulları, geçtiğimiz günlerde savaş uçaklarıyla Maxmur, Şengal bölgelerinde sivillerin hedef alındığını hatırlattı. 

25 Haziran’da ise Süleymaniye Şarbejêr’de halkın bulunduğu mesire alanının bombalandığını, bombalamanın o sırada piknik yapan halk tarafınan görüntülendiğini anımsattı. Hatimoğulları, bu saldırıda da 2 sivilin yaşamını yitirdiğini, 8 sivilin yaralandığını kaydetti.

Sivillerin bulunduğu alanları hedef alan bu saldırılarla, uluslararası hukukun çiğnendiğini vurgulayan Hatimoğulları, sivillerin yaşamlarına kast edilerek insanlık suçu işlendiğini söyledi. 

İktidar uzun zamandır Kürt halkına yönelik planlı ve sistematik bir saldırı yürüttüğünü, Kürt halkını hedef aldığını ifade eden Hatimoğulları, “Bu saldırıların ve Türkiye’nin izlediği bu politikanın, orada yaşayan Kürt halkına olduğu gibi Türkiye halklarına da sosyal, ekonomik ve insani olmak üzere sayısız olumsuz etkisi vardır. Tüm bu nedenlerle Türkiye, bölgede Kürt halkına yönelik sürdürdüğü bu saldırı politikasına bir an önce son vermelidir” dedi. 

Hatimoğulları’nın, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’na yönlendirdiği soruların bazıları şöyle:

-Federal Kürdistan Bölgesine yönelik sistematik olarak yapılan ve sivillerin bulunduğu alanların hedef alındığı bu askeri saldırıların amacı nedir?

-Başka ülkenin topraklarına yapılan bu saldırılarla uluslararası hukuk çiğnenmektedir. Uluslararası hukuktan doğan yükümlülüklerinin ihlali konusunda hangi adım atılacaktır?

-Bu saldırılar nedeniyle, kendi topraklarını ve sivil yurttaşlarını savunma hakkı bulunan Irak’ın karşı hamle yapması ile bir savaşın başlaması olası değil midir?

-Federal Kürdistan Bölgesine düzenlenen hava saldırılarının maliyeti nedir?

-Hükümetin Irak, Suriye ve Libya’da izlediği siyasete son verilecek midir? Bu politikalar gereği yapılan askeri harcamaların durdurulması sağlanacak mıdır?”

(etha)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑