Türkiye

Published on Temmuz 31st, 2022

0

HDP: Alevilere ve Alevi kurumlarına yönelik alçakça saldırıları kınıyoruz

Alevi kurumlarına yönelik saldırıyı kınayan HDP MYK, “Bu kadar organize bir saldırıyı bir kişinin yapması mümkün değildir. Saldırılar iktidar cenahının Alevileri hedef alan söylemleriyle tetiklenmektedir” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Ankara’da dün cemevlerine ve Alevi kurumlarına yapılan saldırılar ile ilgili yazılı açıklama yaptı. “Alevilere ve Alevi kurumlarına yönelik alçakça saldırıları kınıyoruz” başlıklı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Muharrem orucunun ilk gününde Ankara’da Alevi kurumlarına planlı ve organize bir saldırı gerçekleşmiştir. Ankara Mamak’ta Şah-ı Merdan Cemevi’ne ibadet esnasında olmak üzere, Tuzluçayır Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Ana Fatma Cemevi, Gökçebel Köy Derneği ve Türkmen Alevi Bektaşi Derneği’ne yönelik gerçekleşen alçakça saldırıları kınıyoruz.

‘Organize bir saldırı’

Alevilere ve Alevi kurumlarına yönelik saldırılar iktidar cenahının Alevileri hedef alan söylemleriyle tetiklenmektedir. Bu saldırılar siyasal iktidarın Alevileri ötekileştirmesi, inançlarını yok sayması ve Alevi karşıtlığı üzerinden siyaset yapmasıyla doğrudan ilgilidir. İçişleri Bakanlığı’nın olayla ilgili bir kişiyi gözaltına almış olması olayı aydınlatma çabası değil bilakis olayın üstünü kapatmaktır. Zira bu kadar organize ve eşzamanlı bir saldırıyı bir kişinin yapması mümkün değildir.

‘Alevi canlar yalnız değildir’

Ankara’daki Cemevi saldırılarının ardında hesapları olan karanlık güçler asla amaçlarına ulaşamayacaktır. Hedeflenen provokasyonlar boşa düşecektir. Alevi canlar yalnız değildir. Alevilere ve Alevi kurumlarına yönelik saldırıların gerçek failleri bulunana ve perde arkasındaki azmettiricilerinden hesap sorulana dek mücadelemizi sürdürecek, sürecin takipçisi olacağız.

(Karınca)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑