Türkiye

Published on Nisan 5th, 2022

0

‘Haydi 1 Mayıs’a’

Zamlara, yoksulluğa, savaşa ve sömürüye karşı; emek, barış ve özgürlük için 1 Mayıs alanlarını doldurma çağrısı yapan 7 parti ve örgüt, “Tüm halkımızın 1 Mayıs’ını şimdiden kutluyoruz. Haydi 1 Mayıs’a” dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Emek Partisi (EMEP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Halkevleri, Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) zamlara, yoksulluğa, savaşa ve sömürüye karşı 1 Mayıs’ta alanlara çağırdı.

‘ARADAKİ FARK YİNE HALKA ÖDETİLİYOR’
İşçi ve emekçileri acımasızca çarklara süren patronların pandeminin ve ekonomik krizin tüm yükünü yoksul halkın sırtına bindirdiği kaydedilen ortak açıklamada, “Asgari ücret şimdiden pul oldu. Toplu İş Sözleşmesinde belirlenen ücretler enflasyona ezdirildi. İktidar ülkeyi hiper-enflasyona mahkum etti. Saray’ın şatafatı arttıkça halkın sofrasındaki porsiyon küçüldü. Temel tüketim ürünlerinde zam yağmuru pervasızlaşarak rutinleşti. Elektrik, doğalgaz, internet, ulaşım, iletişim faturaları cep yakıyor. Bebekler ve çocuklar besin ürünlerine erişemiyor. Hastalanan insanlar ilaca, parasız ve nitelikli sağlık hizmetlerine erişemiyor. Hükümet KDV’de indirim yaparak göz boyasa da zam makinesi harıl harıl çalışıyor. TL dolar karşısında kar gibi eriyor, aradaki fark yine halka ödetiliyor” denildi.

‘SALDIRILARA KARŞI MÜCADELE ALANLARINA DÖNÜŞTÜ’
İktidarın kadınlara açtığı savaşın her gün kadınların öldürülmesi ile sonuçlandığı belirtilen açıklamada; katiller, tecavüzcüler, çocuk istismarcıları sokaklarda gezerken hayatını savunan kadınların tutsak edildiği kaydedildi. Kadınların tüm bunlara karşı emekleri, bedenleri, kimlikleri, yaşamları için mücadele verdiğinin altı çizilen açıklamada, “8 Mart alanları kadınların yoksulluğa, işsizliğe ve kendi yaşamlarına yönelik saldırılara karşı mücadele alanlarına dönüştü” denildi

‘1 MAYIS ALANLARINI BÜYÜK HALK DENİZİNE ÇEVİRME ZAMANIDIR’
Ülkenin dört bir yanında yükselen işçi direnişlerine işaret edilen açıklamada, iktidarın kendi bekasını sürdürmek için halk üzerinde her türden baskıyı artırırken düzen muhalefetinin ise halkı sokaktan geri çektiğini, çözümü sandığa havale edildiği belirtildi. Açıklama şöyle devam etti: “Bunu 8 Mart’ta alanları dolduran kadınların direnişi gösterdi. Kürt halkı başta olmak üzere eşitlik ve özgürlük için Newroz alanlarını dolduran yüz binlerin görkemli serhildanı gösterdi. Şimdi 8 Mart’taki kadın direnişinden, Newroz’daki milyonların mücadelesinden ilham alarak 1 Mayıs alanlarını büyük halk denizine çevirme zamanıdır.

‘1 MAYIS ORTAK HAK TALEPLERİNE SAHNE OLACAK’
1 Mayıs meydanları zeytinin sesiyle, özgürce akan derelerin kardeşliğiyle, doğanın talanına karşı toprağına, havasına, suyuna sahip çıkanların çığlıyla coşacak. Adına uygun olarak 1 Mayıs; yerlisiyle, mültecisiyle tüm işçi ve emekçilerin ortak hak taleplerine sahne olacak.

7 parti ve örgüt olarak 1 Mayıs’ın tüm ülke çapında yaygın ve kitlesel kutlanması için sendika konfederasyonlarına, emek ve meslek örgütlerine çağrıda bulunuyoruz: Çalışmalara gecikmeden ve bir an önce başlayalım. 1 Mayıs haftasında fabrika, iş yerleri ve mahallelerde kutlamalar gerçekleştirelim.

‘HAYDİ 1 MAYIS’A’
Uluslararası işçi sınıfının ‘1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü’, uluslararası sermayeye ve gericiliğe karşı enternasyonal dayanışma ve mücadelenin bir parçası olacaktır. Tüm halkımızın 1 Mayıs’ını şimdiden kutluyoruz. Haydi 1 Mayıs’a!”

(avegkon)

Tags: , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑