Hatimoğulları: Kadınlar istibdat rejimiyle uzlaşmayacak

Kadın

Published on Ağustos 15th, 2020

0

Hatimoğulları: Kadınlar istibdat rejimiyle uzlaşmayacak

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, AKP’nin yeni bir rejim inşa ederken kadını kamusal alandan tamamen silmek istediğini söyledi. Tülay, “Kadınlar bu istibdat rejimiyle uzlaşmayacak” dedi. 

AKP-MHP iktidarının, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkma planlarına karşı kadınlar haftalardır sokakta ve sosyal medyada, hükümete “Sözleşmeyi uygula” çağrısı yapıyor. İktidarın kadın kazanımlarına yönelik saldırılarını ve İstanbul Sözleşmesi’ni neden feshetmek istediğini Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları değerlendirdi.

‘Diyanet siyasette daha fazla görünmeye başladı’

“AKP’nin, MHP’nin de baskısıyla Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmek istemesi, Türkiye’de yaratmak istediği değişimin bir göstergesidir” diyen Tülay, otoriter-totaliter hatta istibdat rejimi inşa etmek istendiğini vurguladı. Kadın bedeni üzerinden yeni toplumsal kodlar yaratılmak istendiğini, İstanbul Sözleşmesi’nin tartışmaya açılmasının da bununla bağlantısı olduğunu belirten Tülay, “Kadınların kazanılmış bütün haklarını elinden alma ve kamusal alanda varlık göstermelerine karşı çıkmak demektir. Bugün sadece İstanbul Sözleşmesi’nin tartışılması değil, özellikle Diyanet İşleri Başkanlığının son dönemde siyasette daha belirgin bir rol üstlenmesi de bunun göstergesidir” dedi. 

‘AKP ile buluşan gerici anlayışın sonuçları’ 

Türkiye’nin hiçbir zaman tam anlamıyla laik bir ülke olmadığını fakat AKP döneminde seküler yaşamın daha çok tehdit altında olduğunu belirten Tülay, kadınlara karşı bir düşmanlık üretildiğini kaydetti. Kadınlara, “Eve hapsolun, tıpkı Suudi Arabistan’daki gibi hiçbir söz hakkınız olmasın” denildiğini, çocukların evlendirilmesi için yasalar çıkarılmak istendiğini hatırlatan Tülay, şöyle devam etti: “Kadınlar şort giydiği için, mini etek giydiği için, parkta spor yaptığı için, hiç tanımadıkları erkekler tarafından tekme tokat saldırıya uğradı, şiddet gördü. Biz bu şiddeti tekil ve münferit olaylar olarak görmüyoruz. Yine aynı şekilde kadınlara ve çocuklara yönelik olarak uzman çavuşların tecavüzleri söz konusu. Yaşananlar tamamen erkek devletin ve özellikle AKP iktidarıyla buluşmuş olan gerici ve seküler yaşamı tehdit eden anlayışın sonucudur.”

‘Yaşamımızı belirleme hakkı vermiyoruz’

AKP’nin İstanbul Sözleşmesi’nden “aile yapısı ve geleneklere aykırı” gerekçesiyle çıkmak istediğini hatırlatan Tülay, “Bahsettikleri geleneklerde kadın yemeğin tuzu az diye bile dayak yer” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Kadın erkek eşitliği fıtrata aykırı” sözlerini hatırlatan Tülay, “Ama biz ne Cumhurbaşkanına ne İçişleri Bakanına ne de bu ülkede erkek egemen zihniyeti savunan hiçbir bireye, anlayışa, devlete, iktidara kadının günlük yaşamını belirleme hakkını vermiyoruz. Vermeyiz de” sözlerini kullandı. 

‘Yeni bir aile tipolojisi yaratılmak isteniyor’

“Erdoğan, Başbakan iken 3 çocuk yapın dedi, sonra 5 çocuk dedi. Sonra sezaryen tartışmaya açıldı, sonra bir dönem kürtaj yasaklandı” diyen Tülay, bunların toplamına bakıldığında yaratılmak istenen bir aile tipolojisi olduğunu vurguladı. Tülay, ucuz işgücü yaratmak için genç nüfusun artırılmak istendiğine işaret ederken, “Açlık var, yoksulluk var, işsizlik var. Ücretler hızlı bir biçimde eriyor ve asgari ücretli birinin 4 çocuklu bir aileye bakma olasılığı ortadan kalkmıştır. Bu yüzden artan boşanmaları İstanbul Sözleşmesi’ne bağlamak anlamsızdır” dedi. 

‘Kadınların bu rejimle uzlaşma niyeti yok’

Kadınlar olarak tüm bunların farkında olduklarını ifade eden Tülay, siyasi fark gözetmeksizin her kesimden kadının topyekûn sokakta olduğuna işaret etti. Tülay, “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu kadınları hedef gösterdi ve ‘kadınlar bu örgütlerin başını çekiyor’ dedi. Hemen akabinde kadın meclislerine ve Rosa Kadın Derneği’ne, Türkiye’deki farklı kadın örgütlenmelerine karşı çok yoğun polis operasyonları gerçekleşti. Biz hem İstanbul Sözleşmesi’nin iptal edilmek istenmesine karşı hem de yaşam hakkımızın elimizden alınmak istenmesine karşı mahalle mahalle, sokak sokak sürdüreceğiz. Kadınların bu istibdat rejimiyle uzlaşma gibi bir niyeti yoktur” diye ekledi.

(JinNews)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑