Hatimoğlları, Türkiye’de kaybolan 7 Filistinli'nin akibetini sordu

İnsan Hakları

Published on Ekim 6th, 2021

0

Hatimoğlları, Türkiye’de kaybolan 7 Filistinli’nin akibetini sordu


Türkiye’de kaybolan Filistinlilerin aileleri sosyal medyada seslerini duyurmaya çalışırken Filistin Büyükelçiliği kriz masası kurulduğunu açıkladı. Kayıplar HDP Milletvekili Tülay Hatimoğulları tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne de taşındı.

Avrupa Demokrat Haber Merkezi

Türkiye’de yaşayan Filistinlilerin kayboldukları öne sürüldü. İstanbul, Konya ve Yunanistan sınırında kaybolan 7 Filistin vatandaşının kaybolması soru işaretlerine neden olurken Filistin Büyükelçiliği ise kriz merkezi oluşturduğunu açıkladı.

Peş peşe kaybolan Filistinlilerin aileleri sosyal medya üzerinden seslerini duyurmaya çalışırken Filistin Büyükelçiliği de açıklama üstü üstüne açıklama yapıyor.

Kaybolan Filistinlerinden Muhammed Salhab’ın Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi son sınıf öğrencisi olduğu öğrenilirken Alaeddin Abdul Latif Muhammed Hamada, Abdul Rahman Abu Nawah, Nahed Saber Al Kafarna, Ahmed Al-Qishawi ile Fatima Getawi’nin ise İstanbul’da yaşadığı bildirildi.

BÜYÜKELÇİLİKTEN PEŞ PEŞE AÇIKLAMALAR

Filistin Büyükelçiliği’nden 26 Eylül’de yapılan açıklamada ise 6 Filistin vatandaşının Türkiye’de kaybolduğu, kriz masası kurulduğu ve İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Emniyet ile toplantılar yapıldığı belirtildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Filistin Büyükelçiliği Türk makamları ile koordinasyon halinde, çok sayıda vatandaşımız kayıp vakalarının takibini yapmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti topraklarında bu ay içinde İstanbul’da dört, Konya’da bir ve Yunanistan-Türkiye sınırında ise bir Filistin vatandaşı kayboldu. Kaybolanların en kısa zamanda ailelerine sağ salim dönmelerini umuyoruz.”

27 Eylül günü yapılan açıklamada ise bir Filistinli’nin daha kaybolduğu ve kayıp sayısının 7’ye yükseldiği belirtildi.

FİLİSTİN BAŞBAKANI ARADI

Filistin Büyükelçiliği’nden bugün yapılan açıklamada da Filistin Başbakanı Mohammad Shtayyeh’ın Filistin’in Türkiye Büyükelçisi Faed Mustafa’yı aradığı belirtildi. Açıklamada, “Başbakanı Mohammad Shtayyeh, Türkiye’de kaybolan ve günlerdir haber alınmayan yedi oğlumuzun durumlarını takip ederek, akıbetlerini öğrenmek için arama çalışmalarının yoğunlaştırılması talimatını verdi” denildi.

TBMM GÜNDEMİNE TAŞINDI

3 Eylül’den bugüne son bir ayda yedi Filistinli Türkiye’de  kayboldu. Kayıp Filistinlileri sağ salim bulmak için neler yapıldığını ve haber alınamayan kayıp Filistinlilerin akıbetini HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Meclis gündemine taşıyarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na soru önergesi verdi.

Konuyu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun cevaplandırması talebiyle verdiği soru önergeleriyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) taşıyan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, “Üniversite öğrencisi olanların, ticaretle uğraşanların yanı sıra biri öğretmen olan kayıp Filistinlilerin siyah bir minibüse zorla bindirilerek kaçırıldıkları yönünde iddialar basına yansımıştır.” dedi.

Hatimoğulları’nın İçişleri Bakanı Soylu’ya yönelttiği sorular şöyle:

‘KAYBOLMA OLAYLARININ NEDENİ NE?”

1) Kayıp Filistinlilerin bulunması için Bakanlığınızca nasıl bir çalışma yürütülmektedir?
2) Kaybolan Filistinliler hakkında neden resmi bir açıklama tarafınızca yapılmamıştır? Konu hakkında resmi açıklama ne zaman yapılacaktır?
3) Son bir ay içinde peşi sıra yaşanan bu kaybolma olaylarının nedeni nedir? Soruşturma yürütülmekte midir?
4) Tanıkların ifade ettiği minibüse zorla bindirilerek kaçırılma iddiaları araştırılmakta mıdır?
5) Emniyet’te ve hastanelerde olmadıkları kanıtlanan Filistinlilerin akıbeti nedir?

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑