Halklar ve İnançlar

Published on Temmuz 17th, 2020

0

Hatay’da ‘Halklar ve İnançlar Buluşması’na çağrı

Hatay’da yarın yapılacak “Halklar ve İnançlar Buluşması”na katılım çağrısında bulunan HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları,”Hep birlikte halkların özgürlüğü ve inançların eşitliği için buluşuyoruz” dedi.   

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) yarın Hatay’da Eş Genel Başkan Mithat Sancar’ın katılımıyla yapılacak “Halklar ve İnançlar Buluşması”na katılım çağrısında bulundu. HDP İl Örgütü binasında açıklama yapan Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, farklı kimliklerden ve inançlardan kendi renkleriyle buluştuklarını söyledi. 

Açıklamanın tam metni şöyle:

Hep Birlikte halkların özgürlüğü ve inançların eşitliği için Hatay’da buluşuyoruz

Büyük insanlık ailesi olarak farklı kimliklerden, inançlardan kendi renklerimizle buluşuyoruz. Bizleri buluşturan insanlığın evrensel değerleridir. Barıştır, kardeşliktir, adalettir, eşitliktir, vicdandır.

Bu evrensel değerlerin hayatta karşılık bulmasının yolu demokrasiden ve demokratik zeminin güçlenmesinden geçer. Savaşların, şiddetin, kutuplaştırmanın, farklı olanı ötekileştirmenin arttığı bu süreçte ülkemizde ve bölgemizde mumla aradığımız bu zemini yakalamak için “Hep Birlikte” yapabileceğimiz çok şey var.

Ortak değerleri bilince çıkarmak, demokratik zeminin güçlenmesine katkı sağlamak için HDP olarak Demokratik Mücadele Programı kapsamında üç ay boyunca devam edecek olan çeşitli çalışmalar yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Demokratik Mücadele Programının zemini oluşturan Tutum Belgemizi 1 Haziran’da Eş Genel Başkanlarımız kamuoyuyla paylaştı. Tutum belgemizin işaret ettiği gibi hak, hukuk, adalet, demokratik Anayasa, barış, iş, aş için; kadınlar, gençler, doğa ve insan hakları savunucuları, halklar ve inançlar “Hep Birlikte” çok şey yapabiliriz. Kılavuzumuz adalet, eşitlik, kardeşlik, barış ve özgürlükler olursa farklılıklarımızla insanlık ailesinin kurtuluşu, mutluluğu ve huzuru için güçlü bir zemini inşa edebiliriz.

İşte bu çerçevede demokratik mücadele programımızın ikinci etabında tematik buluşmalarla halklarla/inançlarla, kadınlarla, gençlerle, Z kuşağıyla, işçilerle, işsizlerle, KHK’lılarla, yoksullarla, aydınlarla, yazarlarla, gazetecilerle, ekolojik mücadele platformlarıyla özgün buluşmalar gerçekleştiriyoruz.

Bu kapsamda 18 Temmuz’da Hatay’da “Halklar ve İnançlarla” buluşuyoruz. Türkiye’nin dört bir yanından halkların ve inançların temsiliyetleriyle bir araya geliyoruz. Antakya tarih boyunca birçok medeniyete beşiklik etti. Bütün semavi dinler iç içe yaşadı. Buram buram tarihi zenginlik kokar. “Mozaik” bu toprakları en iyi anlatan kavram. Dünyanın en büyük mozaik müzesinin bulunduğu Antakya’da arkeoloji toplumsal yaşamın adeta aynası olmuştur. Halklar ve inançlar bir motifin farklı renlerdeki mozaikleri gibi. Hepsi kendi rengiyle ve bir arada.

İnançların eşitliği ve halkların kardeşliği çok darbelendi. Tarih boyunca savaşlar, şiddet, egemenlerin asimilasyon politikaları hep devredeydi. 21. yüzyılda da katliamlar durmadı. Anadolu ve Mezopotamya toprakları çok acı çekti. Yaraları sarmanın, acıları hafifletmenin bir yolu var: Tarihi acılarıyla tekerrür etmek değil; adaletsizlikle, hukuksuzlukla, mezalimlikle cesurca yüzleşmek. Hakikati aramak, bulmak. Hakkı ve hukuku tesis etmek, kalıcılaştırmak.  

Bu demokrasi yolculuğumuzda Antakya’nın zenginliğe sığınarak onun ev sahipliğinde buluşuyoruz. Hep birlikte yanı başımızda devam eden savaşlara dur demek için; asimilasyon politikalarına karşı her kimliğin, dilin, inancın kendini ifade etmesi için; baskıcı, ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı zihniyete karşı eşitlik zemininde birleştirici mesajlarımızı bütün Türkiye’ye, Ortadoğu’ya “Hep Birlikte” vermek için buluşuyoruz.

Eş genel Başkanımız Mithat Sancar ve beraberindeki heyet bu buluşmamıza iştirak edecektir. Bu buluşmalar ilk değil, son da olmayacaktır. Ankara’dan, İstanbul’dan, İzmir’den, Dersim’den Diyarbakır’dan, Mardin’den, Karadeniz’den, Mersin’den, Adana’dan, Hatay’dan katılım sağlayacak olan halklar ve inançların temsiliyetlerine ortak değerlere ve demokrasi zeminine sağladıkları/sağlayacakları katkıdan dolayı teşekkür ediyoruz.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑