Kültür-Sanat

Published on Eylül 17th, 2022

0

Hale Soygazi: Bu ödülü demokrasiye, özgürlüğe, eşitliğe, adalete adıyorum

29. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nin Onur Ödülleri Hale Soygazi ve Müjdat Gezen’e verildi.

29. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nin Onur Ödülleri Hale Soygazi ve Müjdat Gezen’e takdim edildi. Açılış konuşmasını yapan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “Çok önemli iki sanatçımıza Müjdat Gezen’e ve Hale Soygazi’ye onur ödüllerimizi vereceğiz. Onlara sinemaya sağladıkları eşsiz katkıdan dolayı hem saygılarımı sunuyorum, kendilerini tebrik ediyorum” dedi. Konuşmasında, bu yıl Cüneyt Arkın, Fatma Girik, Erden Kıral ve Civan Canova gibi yerleri doldurulamayacak, unutulmayacak isimlerin kaybedildiğini hatırlatan Karalar, “Kaybettiğimiz sanatçılarımızı saygı, özlem ve rahmetle anıyoruz” ifadelerini kullandı.

Karalar sözlerini şöyle tamamladı: “Altın Koza’yı Altın Koza yapan siz değerli sanatçılarsınız, hepinize bir kez daha teşekkür ediyorum. Adana sinema endüstrisine çok ciddi katkıda bulunmuştur. Eskiden Adana’da yazlık sinemalarda tutan film, bütün Türkiye’de tutardı. İnşallah Adana’yı sinema kenti yapacağız. UNESCO’ya bu konuda başvuracağız. Adana sinemaya, sinema endüstrisine, sanata ve sanatçılara en üst düzeyde katkı vermeye devam edecektir. Bu yıl Altın Koza daha zengin içerikli ve her yıl bir öncekinden daha güzel olacak. Sinema tadında günler diliyorum.”

Türk Sineması’nın usta ismi Hale Soygazi’ye ödülünü, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Halil Ergün takdim etti. Hale Soygazi “Bu gemiyi buraya getiren emekçilere şükran borçluyuz. Söylenecek o kadar çok şey var ki. Bu ödülü demokrasiye, özgürlüğe, eşitliğe, adalete adıyorum” dedi. Festivalde Onur Ödülü’nü alan sanatçı Müjdat Gezen ise, sağlık nedenlerinden dolayı geceye katılamadı. Usta ismin ödülünü, Erkan Kolçak Köstendil, Festival Yürütme Kurulu Başkanı Menderes Samancılar ve Cahit Berkay’ın elinden aldı. Müjdat Gezen gönderdiği görüntülü mesajda “Bu sene ödülümü alamadım ancak en kısa zamanda Adana’yı ziyaret edeceğim” şeklinde konuştu.

Geceye, sanat dünyasından pek çok isim katıldı. Ödül töreni Fahir Atakoğlu ve konuk şarkıcı Sena Şener’in konseriyle sona erdi.

(Evrensel)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑