Müzik

Published on Nisan 30th, 2022

0

Grup Vardiya’nın yeni albümü ‘Israrla’ çıktı

Grup Vardiya, 1 Mayıs öncesi “Israrla” albümünü dinleyicileriyle buluşturdu. Beş yıl aradan sonra çıkan yeni albümde, “Dönsün Zulmün Çarkları” isimli marşın yanı sıra Cizre özyönetim direnişinde katledilen Taybet İnan için yazılan bir beste de yer alıyor.

Grup Vardiya’nın yeni albümü “Israrla” çıktı. 1997 yılından itibaren Bilim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV) bünyesinde çalışmalarını yürüten Grup Vardiya, yeni albümü ile dinleyicileri ile buluştu. Vardiya’nın “Israrla” isimli albümünde Heft Roj-Ji Bo Dayika Taybet, Görüş Yeri, İşçi Çağrısı, Dönsün Zulmün Çarkları, Yürüyene, Vengê To adlı şarkılar yer alıyor.

TAYBET İNAN İÇİN YAZILAN BİR BESTE ALBÜMDE YER ALDI
Kom Müzik etiketiyle çıkan albüm 6 parçadan oluşuyor. Albümde Kurmancî, Kirmanckî ve Türkçe eserler yer alıyor. Beş yıl aradan sonra yeni albümünü çıkaran Grup Vardiya, Cizre’de hayatını kaybeden Taybet İnan için yazılan bir besteye de albümünde yer verdi. Vardiya’nın kurulduğu ilk günden bugüne eserlerine ilham kaynağı olan direnişlerden kesitler, “Israrla” albümünde de varlığını koruyor.

‘DÖNSÜN ZULMÜN ÇARKLARI’ YENİDEN YORUMLANDI
Uzun yıllar direniş alanlarında söylenen; “Dönsün Zulmün Çarkları” isimli marş, Grup Vardiya tarafından yeniden yorumlanırken, albümde Cizre özyetim direnişinde katledilen Taybet İnan için söz ve müziği Ülker Sari’ye ait Heft Roj-Ji Bo Dayika Taybet adlı beste yer aldı.

Albümde ayrıca söz Şafak Tamer’e, müzik Birgül Mızrak’a ait Görüş Yeri, söz Ozan Horoz, müzik Ülker Sari’ye ait İşçi Çağrısı, anonim Dönsün Zulmün Çarkları, söz ve müzik İnan Söker’e ait Yürüyene, söz ve müzik Ülker Sari’ye ait Vengê To adlı eserler bulunuyor.

Kom Müzik’in youtube kanalında yayınlanan albüm basılarak bir hafta içinde raflardaki yerini alacak.

Grup Vardiya albüm çalışmalarında emeği geçen özgür tutsaklara, Birgül Mızrak’a, Emre Genç’e, Deniz Bakır’a, Murat Taş’a, Tarık Çalışkan’a, Cabbar Alp’e, Cengiz Erdoğan’a, Erkan Özkan’a, Mertcan Selçuk’a, Levent Canen’e, Onur Yanardağ’a, Haydar Cemsu’ya, Sinan Güngör’e, BEKSAV ve emekçilerine, Kom Müzik ve emekçilerine, Grup Munzur’a, Sarya Müzik Topluluğu’na, Ruken Yılmaz’a, Şakir Ozan Uygan’a, Ece Şimşek’e, Güler Özdemir’e, Xebat Bayram’a, Serkan Yıldırım’a, Olcay Çelik’e teşekkür etti.

GRUP VARDİYA KİMDİR
1997 yılından itibaren BEKSAV bünyesinde çalışmalarını yürüten Grup Vardiya, Anadolu’daki farklı kültürleri özümseyip, kendi çalışmalarını bu değerler üzerinden üretmeye çalışıyor. Grup, yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda festival ve konserlere katıldı. Kendini sokaklarda, eylemlerde, grev çadırlarında, üniversite kampüslerinde var eden grup, kitleleri aydınlatan, onların istemlerini, acılarını, özlemlerini gerçekliğiyle yansıtan ve onlarla birlikte en önde yürüyen gerçek aydını yaratmak, gittikçe yabancılaşan topluma, insandan, insanlıktan bir ses verip, bu sesleri çığlığa dönüştürmek istiyor. Grup Vardiya yürüttüğü müzik çalışmalarıyla toplumcu müziğe farklı bir bakış açısı getiriyor. Vardiya Nazım Hikmet’in 100. yaş günü kutlamaları çerçevesinde Nazım Hikmet’in şiirlerinden bestelenmiş şarkılar ve kendi bestelerinin de olduğu bir repertuar oluşturdu. Yurt içi ve yurt dışında konserler verdi.

Grup 2000 yılında “Buluşma” adlı ilk albümünü çıkardı. Bu albümde grubun bestelediği müziklerle, insanlık adına yarınlar vaat eden sözler, bir bütün olarak dinleyiciye sunuldu.

İkinci albümü olan “Ellerinde Pankartlar”ı 2004 yılının Eylül ayında çıkardı. İkinci albümde iki temel vurguyu “halkların kardeşliği” ve “halkların mücadelesi”ni ön plana çıkardı. Nazım Hikmet ve Ruhi Su, bu mücadelelerde simgeleşmiş iki isim olarak yer buldu albümde. Grup 2003 yılında “Hedefte İnsanlık Var” single çalışması ve 2017 yılında “Umut Dimdik Ayakta” single çalışması ile müzik hayatına devam etmektedir. (ETHA)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑