Göç

Published on Haziran 7th, 2022

0

GÖÇİZDER avukatı: Temel hedef çalışma alanlarımız

GÖÇİZDER’in avukatı Ahmet Baran Çelik, gizlilik kararı olan gözaltılar için yandaş medyanın “finans soruşturması” diye bilgi geçtiğini hatırlattı ama asıl hedefin derneğin çalışmaları olduğunu söyledi.

İstanbul ve Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından yürütülen ayrı soruşturmalar kapsamında 3 Haziran günü gözaltına alınan Göç İzleme Derneği (GÖÇİZDER) üye ve yöneticileri ile Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve Halkların Demokratik Partisi  (HDP) il ve ilçe yöneticilerinin de olduğu toplamda 58 kişinin gözaltı süresi 4 gün daha uzatıldı.

DOSYADA GİZLİLİK KARARI VAR

Gözaltı kararının uzatılmasını ve suçlamaları ANF’ye değerlendiren GÖÇİZDER avukatı Ahmet Baran Çelik, şu anlık 28 kişiye gözaltı kararı çıkarılsa da 22 GÖÇİZDER çalışanının gözaltında olduğunu belirterek şunları söyledi: “Şu an 22 gözaltımız var. Aslında savcılık 28 kişi için gözaltı kararı aldığını söylemişti ama herhalde yurt dışında olanlar veya evlerine gidildiği halde bulunamayanlar var. Bu kişiler 4 gündür gözaltında ve bir 4 gün daha ek gözaltı süresi kararı alındı. Henüz hiçbiri için ifade işlemi başlamadı. Dosyada gizlilik kararı var ve henüz dosyayı inceleme şansımız olmadı. Hem dosyayı inceleme şansımız olmadığı hem de hiç kimsenin ifadesi alınmadığı için aslında dosyada temel olarak suçlamaların ne olduğunu da bilmiyoruz.”

KİTAPLAR YASAKLANMIŞTI

Avukat Çelik, ellerindeki tek bilginin yandaş medyada çıkan haberler olduğunu dile getirdi: “Elimizdeki tek bilgi, yandaş medyanın henüz evlerde aramalar yapılıyorken internet sitelerinde yayınladıkları bilgiler. Onlara göre suçlamalar da derneğin finans olarak kullanılmasına yönelik bir soruşturma olduğu. Alınan fonların örgüte yakın kişilere, değer ailelerine para olarak aktarıldığı iddiaları var. Ama şu var; bizim derneğimizin daha önce çalışmış olduğu, yapmış olduğu projeler kapsamında bazı kitaplar ve kitapçıklar yayınladı. Bu kitaplara ise yasaklama kararı çıkarılmıştı. Aslında bu iki veri tam olarak bize şunu gösteriyor: Temel hedef, çalışma alanlarımız.

Bu kitaplar da yerinden zorla göç ettirilen, göçe tabi tutulan kişilere ilişkin çalışmalardı. Bu kişilerin hikayelerini anlatan bir kitap, bir de bu kişilere ilişkin hak kılavuzu ve sokağa çıkma yasakları zamanında kadınlara yönelik bir kitapçık hazırlanmıştı. Yasaklanan kitaplar bunlar. Şimdi bu ikisini birlikte değerlendirdiğimizde her ne kadar örgüte finans sağlama suçu ve iddiasıyla bir soruşturma açılmışsa da yasaklanan kitaplarımız çalışmalara karşı duyulan bir rahatsızlığı ortaya çıkarıyor. Bu rahatsızlık nedeniyle açılan soruşturma da, derneği sindirme ve yok etme amacında.”

MÜLTECİLERE İLİŞKİN ÇALIŞMALAR DA HEDEFLENİYOR

Avukat Ahmet Baran Çelik, GÖÇİZDER’in son dönem Afganlar ve Suriyeli göçmenlere ilişkin çalışmalar da yaptığını kaydederken bunun da yükselen ırkçılıkla birlikte hedef alınan alanlardan biri olduğunu ekledi: “Dernek aynı zamanda bir iki yıldır yoğun olarak Türkiye’ye gelen Afgan ve Suriyeliler başta olmak üzere mültecilerle de çalışıyor. Mültecilere yönelik sosyal sorumluluk projeleri yürütüyor. Bu kişilere karşı yapılan saldırılarda hukuki destek sunuyor. Yine mültecilere karşı nefret söylemlerinde gerek açıklamalar gerekse de farkındalık yaratıp özellikle yayılan yanlış bilgilerin doğrularını kamuoyuyla paylaşma gibi bir misyonu da var. Yükselen bir ırkçılık var ve derneğin de bu anlamda çalışma alanlarının hedef alındığını gösteriyor.” (ANF)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑