Kitap

Published on Şubat 6th, 2022

0

Göçer’in ikinci kitabı: Resimdeki Esaret

Kürt sosyolog Zeynel Abidin Göçer’in “Resimdeki Esaret” isimli ikinci kitabı çıktı.

Avrupa Demokrat Haber Merkezi

Kürt sosyolog Zeynel Abidin Göçer’in “Resimdeki Esaret” isimli kitabı da Zilan Akademisi Yayınları’nda basıldı. Öykü ve derleme türündeki bu kitabın da okurlar tarafından ilgi görmesi bekleniyor. Yazar, Avrupa’nın çeşitli kentlerinde okuma ve imza günlerine katılıyor.

            Zeynel Abidin Göçer yeni kitabından bir alıntı:
“Son sergimde seçtiğim genel tema, ‘Kadın ve yasadığı esaret’ idi… Kendi ruh halimi yansıttım ama aslında salt ben, ben değildim. Ben her gün ölen, öldürülen, öldürülmeleri nerdeyse teşvik edilen kadınlardık… İsmim Ayşe, Fatma, Ceylan, Özge, Fidan, Pınar ve diğer binler idik. İsmim ve ikametim farklıydı ama hepimizin esas sorunu olan, saygı duyulmayan, değer verilmeyen, cinsel ihtiyaçlarını gideren, çocuk doğuran ve ev işlerini yapan birer araç veya meta idik. Kulaklıktaki müzik ‘Ben yola gelmem, yol bana gelsin’ diye bağırıyordu…”

Yeryüzünün ‘Lanetlileri’ Kürtler

Yazarın ilk kitabı “Yeryüzünün ‘Lanetlileri’ Kürtler” de kısa bir süre önce çıkmıştı. Zeynel Abidin Göçer bu kitabında Kürtlerin ulus ve millet olma konusunda yaşadığı yetersizlikleri diplomasi, birlik, sosyolojik ve tarihi boyutları ile ele alıyor.

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑