Türkiye

Published on Mayıs 25th, 2022

0

Gezi direnişinin 9. yılında Taksim’de buluşulacak

Taksim Dayanışması, Gezi direnişinin 9. yılında Taksim’e çağrı yaptı. Çağrıda, 31 Mayıs günü “Karanlık gider, Gezi kalır” şiarıyla, tutsak edilen arkadaşlarına ses olmak, Gezi’de ve sonrasında katledilenleri anmak, eşitlik, özgürlük ve adalet talebini yükseltmek için Taksim’de buluşulacağı duyuruldu.

Taksim Dayanışması, Gezi direnişinin 9. yılında “Karanlık gider, Gezi kalır” şiarıyla Taksim’de buluşma çağrısında bulundu. 31 Mayıs günü saat 19.00’da Taksim’de olacaklarını duyuran Taksim Dayanışması, “9 yıl önce bütün güzellikleriyle hayatımıza giren Gezi Direnişi’nin yıl dönümünde, eşitlik, özgürlük, demokrasi ve adalet talebimizle haykırıyoruz” diye kaydetti.

Taksim Gezi Parkı’nı savunmak için bir araya gelen binlerin milyonlara dönüştüğünü hatırlatan Taksim Dayanışması, “İşte Gezi direnişini otoriter iktidarlar için kabul edilemez kılan tam da bu talan etmek istedikleri, pazarlayıp satmak istedikleri yaşam alanlarımızı korumamıza, bu sömürü düzenine karşı durmamıza ilham kaynağı olmasıdır. Tarihi yeniden yazma, onurlu direnişimizi suçmuş gibi gösterme çabalarının, evrensel tüm hukuk normlarını tersyüz ederek arkadaşlarımızı tutsak almalarının asıl sebebinin bu olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu arkadaşlarımız şahsında en temel demokratik haklarımıza kesilen bu hukuksuz cezaları külliyen reddediyoruz” diye belirtti.

Taksim Dayanışması, Gezi direnişi döneminde olduğu gibi Taksim’in yanı sıra her yerde olma, sokaklara, meydanlara çıkma çağrısında bulundu: “Taksim Dayanışması olarak, içinden geçtiğimiz ve muhatabı olduğumuz bu sürecin farkında olarak tutuklanan tüm arkadaşlarımıza ses olmak, Gezi’nin tarihinin açıkça çarpıtılarak yeniden yaratılmasına izin vermemek, Gezi’de ve sonrasında kaybettiğimiz canlarımızı anmak ve topyekun adalet talebini yükseltmek için herkesi, tüm Türkiye’de ve dünyada bulundukları her yerde 31 Mayıs’a sahip çıkmaya çağırıyoruz. Çünkü hepimiz Gezi’deydik.”


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑