Gençlik

Published on Ağustos 25th, 2021

0

Gençlik örgütlerinden Afganistan halklarıyla dayanışma eylemi

Afganistan halklarıyla dayanışma açıklaması yapan gençlik örgütleri, devrim ve direniş olan tarihlerinden aldıkları güçle mücadele edeceklerini kaydetti.

Anarşist Gençlik, Kaldıraç Üniversite, HDP Gençlik Meclisi, Öğrenci Faaliyeti, Öğrenci İnisiyatifi, Öğrenci Kolektifi ve SGDF, Kadıköy’deki Süreyya Operası önünde Taliban’ın yönetimi ele geçirdiği Afganistan’daki halklarla dayanışma eylemi yaptı.

“Afganistan halklarına zafer direnişle gelecek” yazılı pankartın açıldığı eylemde “Şengal’den Afganistan’a halklar direnişle özgürleşir”, “Taliban’ı Taliban yapan emperyalizmdir”, “Örgütlen güçlen”, “Örgütlü bir halkı hiçbir kuvvet yenemez” sloganlarının öne çıktığı dövizler taşındı.

‘SAVAŞIN ORTAĞI OLAN DEVLETLER TALİBAN’I TANIDI’
Basın metnini okuyan Rıdvan Gezegen, Afganistan’ın başkenti Kabil’i ele geçiren Taliban’ın geldiği ilk gün Kabil’deki kadın fotoğraflarının üzerini kapatmasını, kadınların sosyal hayattan uzaklaştırılmasını, Afganistan’dan kaçmak zorunda kalan insanların uçaktan düşmesini tüm dünya halkları yakından takip ederken savaşın ortağı olan devletlerin Taliban’ı tek tek tanımaya başladığını söyledi.

‘BÖLGEMİZDE YAŞANANLAR DA DÜNYADAN FARKLI DEĞİL’
Devlet ve kapitalizmin savaş olmadan, rantı ve yağmayı büyütmeden kendini devam ettiremediğini belirten Gezegen, “Bölgemizde yaşananlar da dünyadan farklı değildir. Aylar öncesinden Taliban’la görüşmeye sıcak baktıklarını ifade eden TC devleti, Taliban rejimi alır almaz Taliban ile diyalogda olduklarını ve mesajlarını olumlu karşıladıklarını söyledi. Hangi mesaj bunlar? Kadınların sokakta tek başına gezmesini yasakladıkları mesaj mı, sokak ortasında milislerin insan öldürmesi mi, 150 kişilik uçağa 650 insanın binmesi, kanadına tutunanın düşerek ölmesi mi?” diye sordu.

‘DİRENİŞ VE DEVRİMLER TARİHİMİZDEN GÜÇ ALIYORUZ’
Bu düzeni kabul etmeyeceklerinin altını çizen Gezegen, “Taliban’ın rejimi ele aldığı günden beri irili ufaklı kadın direnişlerinin sesini duyuyoruz. Yaşamları için sokağa çıkan kadınların direnişini buradan selamlıyoruz. Kurtuluşun ancak direnişte olduğunu gösteren kadınlar Afganistan ve tüm dünya halklarına örnek oluyor. Tarihimiz direnişler ve devrimler tarihidir. Buradan aldığımız güçle talan edilen kentlerimizi, ranta açılan topraklarımızı, hayatlarımızı savunmaya devam edeceğiz. Afganistan halkına zafer direnişle gelecek, direnen halklar özgürleşecek” ifadelerini kullandı.

Eylem, “Halklara zafer direnişle gelecek” ve “Örgütlü bir halkı hiçbir kuvvet yenemez” sloganlarıyla sona erdi. (avegkon)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑