Filistin

Published on Mayıs 18th, 2021

0

Gazze’de bir haftada 200’e yakın ölü

İsrail ordusu sabahın erken saatlerinde Gazze’ye yeniden yoğun saldırılarda bulundu. Bir hafta içerisinde 200 dolayında kişi hayatını kaybetti.

İsrail hava kuvvetleri pazarı pazartesiye bağlayan gece, Gazze Şeridi’ni onlarca kez bombaladı. Saldırılar nedeniyle elektrik kesintileri yaşandı, yüzlerce bina hasar gördü.

Hava kuvvetleri yaptığı kısa bir yazılı açıklamada Gazze’de “terörist hedefleri” vurmakta olduklarını belirtti.

Gazze sakinleri hiç böyle boyutta hava saldırıları daha önce görmediklerini ifade ediyor.

Pazar günü de son bir haftanın en ölümcül günü olmuştu. 

Gazze Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre 10 Mayıs’tan bu yana 58’i çocuk olmak üzere en az 197 Filistinli hayatını kaybetti, 1200’den fazla kişi de yaralandı.

İsrail tarafında da biri çocuk 10 kişi hayatını kaybetti, 282 kişi yaralandı.

Aralarında Hamas’ın da olduğu Filistinli silahlı gruplar, İsrail’e yönelik bir haftada 3100’ü aşkın roket atışı yaptı. Bu roket atışları İsrail’e yönelik bugüne kadar ki en yüksek sayıda roket saldırıları oldu. Roketlerin büyük bir bölümü füze savunma sistemleri tarafından vuruldu.

Başbakan Benyamin Netanyahu, Katarlı El Cezire ve Amerikan basın ajansı Associated Press’in (AP) bürolarının olduğu 13 katlı bir binayı yıkmayı haklı göstererek, “Tamamen meşru bir hedefti” dedi. İsrail, Hamas’ı sivilleri kalkan olarak kullanmakla suçluyor. Filistinliler ise İsrail’in savaş suçları işlediği tepkisinde bulunuyor.

Pazar günü İsrail uçakları Hamas’ın Gazze sorumlusu Yahya Sinwar ve kardeşinin evlerini bombaladı. Hamas sorumlusunun durumuna ilişkin bilgi edinilemedi.

(ANF)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑