Basın-Yayın

Published on Temmuz 5th, 2022

0

Gazetecilere polis saldırısı protesto edildi

Tutuklanan 16 Kürt gazeteciyle dayanışmak için Ankara’da yapılmak istenen açıklamaya polis saldırdı, iki gazeteci darp edilerek gözaltına alındı. Basın-İş’te yapılan açıklamada saldırıya tepki gösterilirken, gerçekleri haberleştirmekten vazgeçilmeyeceğini mesajı verildi. 

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu’nun (MKGP) Diyarbakır’da tutuklanan 16 gazeteci için Ankara’nın Ulus Meydanı’nda yapmak istediği açıklamaya polis saldırdı.

Açıklamanın yapılacağı alanı ablukaya alan polis, gazetecilerin geçişine izin vermezken, Mezopotamya Ajansı (MA) Ankara Büro Muhabiri Deniz Nazlım ve gazeteci Sibel Yükler, darp edilerek gözaltına alındı.

Polisin meydandaki ablukası uzun bir süre devam etti.

Saldırının ardından DFG ve MKGP, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Basın Yayın Matbaa Çalışanları Sendikası (Basın-İş) Ankara Temsilciliği’ne geçerek açıklama yaptı.

DEDE: GAZETECİLİK SUÇ DEĞİLDİR
DİSK Basın-İş Bölge Temsilcisi Turgut Dede, “25 yıl ön Özgür Ülke Gazetesi bombalandığında ‘Bu ateş sizi de yakar’ başlığıyla çıkmıştı ertesi günü. Bugün 1900’lü yıllardan 2000’li yıllara geldik değişen bir şeyin olmadığını devlet gözünde görmüş oluyoruz. Bugün bir açıklama yapacaktın tutuklanan arkadaşlarımız için. Bunun için izin almamıza gerek yok, anayasal hak ama biz yine de valiliğe bir ön yazı yazarak güvenliğin sağlanması amacıyla yazı gönderdik. Ama buna cevap alamadık ama alana geldiğimizde gazeteci arkadaşlarımızın alandan uzaklaştırıldığını gördük. Darp edilen, gözaltına alınan arkadaşlarımız oldu. Gazetecilik suç değildir” dedi.

PAKSOY: DARP EDİLEREK GÖZALTINA ALINDI
Ardından DFG adına konuşan Gazeteci Özgür Paksoy, polisin saldırısına dair şunları söyledi: “Arkadaşlarımıza saldırdılar, darp ettiler, işkenceyle gözaltına aldılar. Deniz Nazlım ve Sibel Yükler arkadaşımızı darp ederek gözaltına aldılar” dedi.

AYKOL: HABER YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ
Gazeteci Yazar Hüseyin Aykol da, özgür basın şehitlerini anarak, “Çok sayıda şehidimiz var. İnsan her birini hatırladıkça kendisini zor tutuyor. Buralara kadar geldik. Eğer bu iktidardan kurtulabilirsek bugün bize saldıran polisler de hesap vereceklerdir. Biz haber yapmaya devam edeceğiz” mesajını verdi. 

(ETHA)
 

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑