İnsan Hakları

Published on Nisan 5th, 2021

0

Gazeteci Canözer ve Barış Annesi Teke gözaltına alındı

Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen Canözer, Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Ayrıca Diyarbakır’daki Rosa kadın Derneği’ne de baskın düzenleyen polis Barış Annesi Nezahat Teke’nin de aralarında olduğu çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Jinnews muhabiri Beritan Canözer, Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde bulunan evine yapılan baskınla gözaltına alındı. Baskın sırasında evdeki eşyaları dağıtan polis, birçok kitap ve dijital materyale el koydu. 

Jinnews’in aktardığına göre, gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen Canözer, Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. 

“Heyecanlı muhabir”

Diyarbakır’da haber takip ederken, Aralık 2015’te gözaltına alınan gazeteci Beritan Canözer, dört gün boyunca TEM’de tutulmuş ve makul şüphe kapsamında “heyecanlı olduğu için” gözaltına alındığı söylenmişti.

Canözer 19 Aralık’ta çıkarıldığı mahkemece, haber notları ve sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek tutuklanmıştı. 

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulan iddianameye göre, Canözer “örgüt propagandası” ve “örgüt üyeliği” ile suçlanmıştı.  Canözer’in gözaltına alındığı eylemde kitleyi yönlendirdiği, “haberci kimliğini kullanarak örgüt propagandası yaptığı” iddia edilmişti. 

Canözer, 13 Mart’ta Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nden İstanbul Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne nakledilmişti. Hakkında açılan davanın 29 Mart 2016’da görülen ilk duruşmasında tahliye edilmişti. Canözer, 19. Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri’nde de Jüri Özel Ödülü’ne layık görülmüştü. 

Jinnews hakkında

25 Eylül 2017’de yayın hayatına başlayan Jin News kadın odaklı habercilik yapıyor. 

Kadın editörler ve muhabirlerle çalışan, kadın odaklı habercilik yapan Jin News, Türkçe, Kürtçe, Zazaki, Arapça ve İngilizce yayın yapıyor.

Türkiye’nin ilk kadın haber ajansı JINHA’nın da aralarında bulunduğu 15 medya kuruluşu 29 Ekim 2016’da 675 sayılı KHK ile kapatılmış, Aralık 2016’da Gazete Şûjin “Medyanın diline, çuvaldız niyetine” şiarıyla yayın hayatına başlamıştı. Gazete Şûjin ise 693 sayılı KHK ile 25 Ağustos’ta kapatılmıştı.

25 Eylül 2017’de yayın hayatına başlayan Jinnews ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun  (BTK) sistematik olarak engellendiği haber ajansları arasında yer alıyor. 

Rosa Kadın Derneği’ne baskın: Barış Annesi gözaltında

Ayrıca Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre, Diyarbakır’da Rosa Kadın Derneği ve birçok adrese polislerce baskın düzenlendi. Çok sayıda kişinin gözaltına alındığı belirtildi.  

Dernekte polis araması sürerken, kentte birçok adrese de baskınlar yapıldığı belirtildi. Barış Annesi Nezahat Teke ve çok sayıda kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. 

Dernek ve ev baskınlarının gerekçesi hakkında bilgi alınmazken, derneğin Twitter hesabında açıklama yapıldı ve “Bizler mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Burdayız, buradayız ve burada olacağız” denildi. 

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑