Basın-Yayın

Published on Aralık 7th, 2020

0

Gazeteci Ayşegül Doğan’a 6 yıl 3 ay hapis cezası

Gazetecilik faaliyetleri kapsamında Diyarbakır’da yargılanan gazeteci Ayşegül Doğan’ın duruşması bugün görüldü. Mahkeme heyeti Doğan’a 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

KHK ile kapatılan İMC Tv’nin program koordinatörlüğünü yapan Gazeteci Ayşegül Doğan’ın gazetecilik faaliyetlerinin suç sayıldığı davada ceza çıktı. Mahkeme heyeti Doğan’a 6 yıl 3 ay hapis cezası verirken Doğan’ın avukatları karara itiraz etti. 

Duruşmaya Doğan’ın avukatı Ahmet Özmen, M. Emin Aktar ve Emel Ataktürk katıldı. Doğan’ın “silahlı örgüt kurmak ve yönetmek” suçlamasıyla sanık olarak yargılandığı davada avukatlar Doğan hakkındaki iddianamede suç tarihinin 23.05.2018 olduğunu ancak delil olarak sunulan dinleme ve teknik takip tarihlerinin 2010-2013 aralığında olduğunu ifade ederek suç tarihi ve sonrasına ait tek bir delil olmadığını söyledi. Savunma yapan avukatlar, müvekkilleri hakkındaki delillerin tümünün hukuka aykırı olarak alındığını ve örgüt üyeliği iddiasını kanıtlar nitelikte olmadığını belirterek Ayşegül Doğan’ın beraatini istedi.

Avukat Emel Ataktürk Sevimli ise savunmasında şunları söyledi: “Doğan hakkındaki DTK daimi meclis üyeliği konusunun fiilen çalışmalarına katılmadığı, gıyabında üye yapıldığı ve gıyabında da çıkarıldığı anlaşılıyor, başka bir dosyadaki dinlemelerde Ayşegül Doğan bu konuda konuşuyor ve beni çıkarsınlar diyor. Dosyadaki tüm dayanaklara bakıldığında deliller, müvekkilimizin DTK daimi meclis üyesi olduğu değil, olmadığını kanıtlar nitelikte. Öte yandan katıldığı DTK toplantılarının tümüne de gazeteci kimliğiyle katılmıştır.”

Duruşmaya verilen aranın ardından hükmünü açıklayan mahkeme, Ayşegül Doğan’ın “örgüt üyeliği” suçlamasıyla 6 yıl 3 ay hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Ceza kesinleşene kadar Doğan hakkındaki adli kontrol tedbirlerinin devamına karar verildi.

(Duvar)

Tags: , , , ,


About the Author



Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑