Faşizm

Published on Ocak 24th, 2022

0

Gaye: Sorarlarsa ‘Faşist bir karanlıktan sağ kurtuldular’ dersiniz

Gaye Su Akyol, Sezen Aksu’nun şarkı sözleri nedeniyle hedef alınmasına ilişkin, “Sorarlarsa, ‘şarkılarımızı, varımızı yoğumuzu çalmaya çalışan faşist bir karanlıktan sağ kurtuldular’ dersiniz” dedi.

Sanatçı Gaye Su Akyol, Sezen Aksu’nun “Şahane Bir Şey Yaşamak” şarkısında geçen “Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem’e” sözleri nedeniyle kurum ve yayın organları tarafından hedef alınmasına ilişkin bir açıklamada bulundu.

Akyol, Twitter hesabından yaptığı paylaşımında, “Sorarlarsa, ‘şarkılarımızı, türkülerimizi, dansımızı, kahkahalarımızı, neşemizi, kimliğimizi, varımızı yoğumuzu çalmaya çalışan faşist bir karanlıktan sağ kurtuldular’ dersiniz” ifadelerini kullandı. 

NE OLMUŞTU?

Sezen Aksu, 2017 yılında çıkardığı “Şahane Bir Şey Yaşamak” adlı şarkısındaki “Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem’e” sözleri nedeniyle hedef gösterilmiş ve evinin önünde eylem yapılmıştı. Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı için gittiği camide “Hz. Adem efendimize kimsenin dili uzanamaz. O uzanan dilleri yer geldiğinde koparmak bizim görevimizdir. Havva validemize kimsenin dili uzanamaz” demişti. Ayrıca Aksu için RTÜK de devreye girmiş, RTÜK Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu’nun müzik yayını yapan kanalları arayarak uyarılarda bulunduğu öğrenilmişti.

Yaşananların ardından yazılı bir açıklama yapan Sezen Aksu, “Öncelikle bireysel veya kurumsal olarak, ayrıca TV kanallarındaki açık oturumlarda, sağduyulu açıklamalarıyla farklı açılardan ele alıp konunun anlaşılmasına çalışan, destek mesajları veren, arayan soran, tanıdığım tanımadığım tüm dostlarıma teşekkür ederim” dedi.

“Malumunuz olduğu üzere konu ben değilim, konu memleket” diyen Aksu, 2010’da yazdığı “Hop Dedik” ve 21 Ocak 2022’de yazdığı “Avcı” isimli şarkılarının sözlerini paylaşarak “Sonuç olarak 47 yıldır yazıyorum… Yazmaya da devam edeceğim” ifadelerini kullandı. (Duvar)

Tags: , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑