Gençlik

Published on Haziran 26th, 2022

0

G7’ye karşı eylemde devrimci gençler gözaltına alındı

Young Struggle ve YDG’li devrimci gençlere de gözaltı – Almanya’nın Münih kentinde toplanan G7 zirvesi, dün farklı sol-devrimci gruplar ve iklim örgütleri tarafından protesto edildi. Eylemin sonuna doğru polis, eylemcilere saldırdı, toplamda 9 kişi gözaltına alındı.

Münih Theresienwiese alanında mitingle başlayan eylem, binlerin katıldığı yürüyüşle devam etti. Yürüyüş boyunca polis birçok kez provokasyon girişimlerinde bulundu. PK, KA, sosyalist gençlik örgütü Young Struggle ve Yeni Demokratik Gençlik (YDG)’nin de aralarında olduğu devrimci örgütlerin çağrısıyla örgütlenen antikapitalist kortej, özellikle polis şiddetinin hedefi oldu.

Yürüyüş, sona doğru miting alanına yaklaşırken polis, antikapitalist korteje saldırdı, gözaltıların yanında birçok kişi yaralandı.

Polisin müdahaleleri, eylem sonrasında da devam etti. Polis, eylem alanından ayrılanları keyfi bir biçimde gözaltına aldı. Aralarında sosyalist gençlik örgütü Young Struggle üyesi ve 4 ATİK ve YDG üyesi toplam 9 kişi eylem sonrasında gözaltına alındı. Ayrıca yine eylem alanından ayrılan birçok kişi polis tarafından durduruldu, kimlik ve çanta kontrolü yapıldı ve yer yer darp edildi.

Aynı günün akşamında da baskılar devam etti. Aralarında Young Struggle aktivistlerinin de olduğu evler polis tarafından kuşatıldı, evlerin bulunduğu sokağa onlarca polis arabasıyla takviye yapıldı.

Eylemler, bugün Münih yakınındaki Garmish’de devam edecek. Polis, günler öncesinde yaptığı açıklamada, eylemcilere karşı “sıfır tolerans stratejisi” izleyeceklerini belirtmişti. Zirvenin yapıldığı Garmish şehri de günlerdir polis tarafından ulaşım araçlarına kapatılmış durumda.

(Atılım – Münih)


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑