Çocuk

Published on Ekim 6th, 2021

0

Fransa’daki Katolik Kilisesi’nde son 70 yılda 216 binin üstünde çocuk istismar edildi

Fransa’daki Katolik Kilisesi’nde yaşanan çocuk istismarını araştıran bağımsız komisyon raporunu yayımladı. Rapora göre, 1950 ile 2020 yılları arasında 216 binin üstünde çocuk istismara uğradı. Katolik kilisesinin cinsel şiddetin en yaygın yaşandığı yer olduğu belirtilen raporda, kilisenin çocukların maruz kaldığı cinsel şiddete acımasız bir kayıtsızlık gösterdiği kaydedildi. 

Kilisede Cinsel İstismar Bağımsız Komisyonu (CIASE) tarafından hazırlanan Fransa’daki Katolik Kilisesi’nde yaşanan çocuk istismarına yönelik rapor salı günü yayımlandı.

2018 yılında Fransız Katolik din adamları tarafından soruşturma komisyonu görevlendirilmiş ve Fransız Katolik Piskoposlar konferansı tarafından finanse edilmişti. Kiliseden bağımsız olarak hareket eden soruşturma komisyonunun, piskoposlukların ve dini kurumların arşivlerine erişmesine izin verilmişti. Eski bir devlet memuru olan Jean-Marc Sauvé, raporu hazırlamak için farklı dini geçmişlerden gelen 21 üyeli disiplinler arası bir uzman paneline başkanlık etmiş; yaklaşık 6 bin 500 kişiden doğrudan tanıklık toplayarak 2 bin 700 cinsel saldırı mağdurunun kimliğinin tespit edilmesini sağlamış ve kilise arşivleri ve basın küpürleri taranarak, 4 bin 800 kişiyi daha tespit etmişti. Komisyon motivasyonlarını ve eylemlerini nasıl gördüklerini aydınlatmak için din adamlarından 11 tacizciyle röportaj yapmıştı. Rapor bu şekilde hazırlandı. 

3 BİN 200’ÜN ÜSTÜNDE ÇOCUK İSTİSMARA UĞRADI
Rapora göre, 1950 ile 2020 yılları arasında Fransız Katolik Kilisesi’nde toplam 115 bin rahip ve diğer çalışanlardan 2 bin 900 ila 3 bin 200 kişi, çocuklara cinsel istismarda bulunduğu tahmin ediliyor.

KİLİSE, İSTİSMARA KAYITSIZ KALDI
Raporda, “Katolik Kilisesi, aile ve arkadaş çevreleri dışında, cinsel şiddetin yaygınlığının en yüksek olduğu yerdir” tespitiyle birlikte “Bu bela ile karşı karşıya kalan Katolik Kilisesi’nin çok uzun bir süre ilk tepkisi, kendini bir kurum olarak korumak oldu ve tacize uğrayanlara tam, hatta acımasız kayıtsızlık gösterdi” denildi.

Fransız Katolik Kilisesi’ne dair bugüne kadarki en eksiksiz cinsel şiddet raporu olduğu belirtilen rapor, kilise yetkililerinin talebi üzerine bağımsız bir komisyon tarafından derlendi. Son yıllarda diğer ülkelerden gelen benzer raporlar, kilisenin itibarına darbe vurdu.

‘SORUN HALA BURADA’
Komisyon başkanı Jean-Marc Sauvé, tacizin sistematik olduğunu ve “sürüden ayrılan birkaç kara koyun”la sınırlı olmadığını söyledi. Jean-Marc Sauvé, düzenlediği basın toplantısında, Fransa’daki tüm cinsel şiddetin yaklaşık yüzde 4’ünün kilise içindeki küçüklere yönelik olduğunu söyledi. Şiddetin çoğunun 1950 ile 1968 yılları arasında yaşandığını, ancak bugün hala devam ettiğini belirterek, “Sorun arkamızda değil, hala burada” dedi.
 
‘ÇOCUKLARA İHANET’
Taciz mağdurları grubu La Parole Libérée’nin başkanı François Devaux, basın toplantısında kilise temsilcilerinin “insanlık için bir utanç” olduklarını söyledi. François Devaux, din insanlarına, cümleyi tekrar etmeden önce her kelimeyi yavaşça telaffuz ederek, “Bu suçların bedelini hepiniz ödemelisiniz. Bu cehennemde onlarca yıldır işlenen gaddarca suçlar var… bir ihanet vardı: Güvene ihanet, ahlaka ihanet, çocuklara ihanet, kendi insanlarınızın masumiyetine ihanet, müjdeye ihanet, aslına ihanet” mesaj, her şeye ihanet” dedi.

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑