Fransa

Published on Nisan 14th, 2022

0

Fransa’da öğrenciler Sorbonne Üniversitesini işgal etti: Ne Le Pen, ne Macron!

Antifaşist bir toplantının iptal edilmesi üzerine öğrenciler Sorbonne Üniversitesini işgal etti. İşgal eyleminden sık sık, “Ne Le Pen, ne Macron” sloganları yükseldi.

Fransa’da yüzlerce öğrenci başkent Paris’in merkezindeki Sorbonne Üniversitesinin doğu kanadını işgal etti. Eylemin, üniversite yönetiminin antifaşist bir toplantıyı engelleme yönünde karar alması ve öğrencileri dışarı çıkarmaya çalışması üzerine başladığı belirtiliyor.

Yapılan yorumlarda öğrencilerin eyleminin, iki sağcı politikacı; otoriter ve neoliberal Emmanuel Macron ile aşırı sağcı Marine Le Pen arasında geçeceği anlaşılan Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik tepkinin bir ifadesi olduğuna dikkat çekiliyor. Wsws.org’un haberine göre, Fransa’da çeşitli üniversitelerde de öğrenciler, önümüzdeki günlerde ne yapacaklarına karar vermek için toplantılar düzenleniyor.

Habere göre, Sorbonne’daki işgal ise çarşamba yerel saatle 13.00’te üniversitenin avlusunda yapılması planlanan faşizm karşıtı bir toplantıdan kaynaklandı. Öğrenciler, toplantıya katılmak için toplandıklarında, üniversite yönetiminin toplantının devam etmesine izin verilmediğini, güvenlik görevlilerinin üniversiteye tüm girişleri kapatarak yüzlerce öğrencinin girişini engellediğini aktardılar.

Buna karşılık, üniversite binasına girmeyi başaran öğrenciler de bir konferans salonunda toplantı yaptılar. Öğrenciler, kampüsteki ana binayı işgal etme kararı verdiler. Toplantıda sık sık “Ne Le Pen, ne Macron” sloganları atıldı.

İşgal başladıktan sonra, binanın dışındaki çok sayıda öğrenci de içeri girmeye çalıştı, ancak güvenlik görevlileri tarafından engellendiler. Akşam saatlerinde ise yaklaşık Sorbonne’un doğu kanadında kalan 300 kadar öğrenci olduğu öğrenildi. Dışarıdaki kitleye seslenen öğrenciler Fransa genelinde öğrencilere örgütlenme ve üniversitelerde genel toplantılar yapma çağrısında bulundular.

Üniversite kampüsünün duvarlarına ise Macron ve Le Pen’in yanı sıra polisi de eleştiren çok sayıda grafiti çizildiği görüldü.

(Evrensel)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑