Savaş

Published on Aralık 6th, 2020

0

Frankfurt: Savaş bütçesinin yükseltilmesine hayır!

Frankfurt’ta dün 7 Aralık günü Alman Federal Parlamentosu’nda onaylanacak olan savaş bütçesinin yükseltilmesine karşı iki eylem gerçekleşti.

Paulsplatz‘da Barış Hareketi’nin ”Silahlandırma yerine Silahsızlandırma” sloganıyla bir çok kurumla birlikte örgütlediği eylemde kurum temsilcileri konuşmalarını yaptılar. Savunma bütçesinde planlanan yüzde 2,5 artışla 50 milyar Dolarlık bir bütçenin ayrılmasının kararlaştırılacağı, bunun sosyal alanda, sağlık, çevre ve eğitim gibi alanlarda kısıtlamalarla mümkün kılınılacağını dile getirdiler.

Almanya’nın savaş bütçesini arttırmak yerine dünya barışını saülamak için adım atması gerektiğini, atomsilahları kullanılmasını yasaklayan anlaşmayı imzalaması ve silah ihracatını durdurması talepleri öne çıkan taleplerdi.

Daha sonra yürüyüş yapılarak Konstablerwache’de eylem sonlandırıldı. Interbündnis’in de yer aldığı bu eylemden sonra Bündnis tarafından Hauptwache’de bir miting gerçekleşti. Interbündnis temsilcisi 1990’lardan bu yana yaklaşık yüzde 90’ı sivil olmak üzere 4 Milyon insanın savaşlarda yaşamını yitirdiği ve milyonlarca insanın da açlığa, yoksulluğa itildiği ve göc etmek zorunda bırakıldıklarına değindi.

Emperyalist ülkelerin talan ve işgal politikalarına karşı en büyük gücün enternasyonal birlik olduğunu vurgulayan InterBündnis temsilcisi, Türkiye ve Almanya arasındaki işbirliğine de dikkat cekerek, Almanya’nın Erdoğan’a silah ihracatını durdurma talebini öne çıkardı.

(ATİK Online)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑