Faşizm

Published on Nisan 22nd, 2022

0

Faşist provokasyona yanıt: Beyazıt goristan, ji bo faşîstan

İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü’nde faşistlerin özellikle devrimci öğrencilere yönelik provokasyon ve saldırıları sürerken, öğrenciler direnişleriyle hiçbir faşist saldırının altında kalmayacaklarını tekrar tekrar haykırıyor. “Beyazıt faşizme mezar olacak”

Faşist grupların İstanbul Üniversitesi’ndeki provokasyonları sürüyor. 20 Nisan’da İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü’nde devrimci öğrencilere polis ve özel güvenlik birimleri (ÖGB) işbirliğinde saldıran faşistler, devrimciler tarafından geri püskürtüldü. Bugün ise artan faşist provokasyonlara karşı neler yapabileceklerini konuşmak için İletişim Fakültesi’nin bahçesinde toplanan öğrencilere, yeniden faşistler saldırdı. Faşistler, sopalar, taşlar, şişeler ve hakaretlerle öğrencilere saldırıp abluka altına almaya çalışırken, kampüs bahçesine giren polis faşistleri korudu. Devrimci öğrencilerin önüne barikat kuran polisler, faşistlerin provokasyonlarına zemin hazırladı.

Yapılan provokasyonlara sloganlarla cevap veren devrimci öğrenciler, tüm arkadaşlarını yanlarında olmaya çağırdı. Alandaki devrimcilerin sayısı çağrıyla giderek artarken, öğrenciler faşistlere, “Beyazıt faşizme mezar olacak”, “Üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek”, “Beyazıt goristan, ji bo faşîstan”, “Biji berxwedana ciwana” sloganlarıyla yanıt verdi.

Siyasi iktidarın öğrencilerin isyanını bastırmak için bilinçli olarak faşist grupları kampüslere yerleştirdiğini belirten öğrenciler, bütün saldırılara karşı üniversitelerini savunmaya devam edeceklerini söyledi. Faşistler ise polisin koruması eşliğinde hakaretlerine ve küfürlerine devam etti.

Polis ve faşistlerin işbirliğiyle önlerine çıkan engellemeler ve saldırılara karşı sloganlarla Beyazıt sokaklarında bir süre yürüyen öğrenciler, “Beyazıt faşizme mezar olacak” diyerek eylemlerini sonlandırdı. (ETHA)

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑