İnsan Hakları

Published on Temmuz 1st, 2022

0

Fas-İspanya sınırında yaşanan göçmen katliamı Frankfurt’da protesto edildi

Almanya’nın Frankfurt kentinde İspanya-Fas sınırında  bulunan Melilla bölgesinde yaşanan mülteci katliamı dün bir mitingle protesto edildi. 

Mitinge Black Power,  Phantifa ve Beheard isimli siyahi örgütler dışında AVEG-KON’a bağlı AGİF, sosyalist gençlik örgütü Young  Struggle, ATİK, YDG, ADHF, KJ, İnterventionistische Linke (İL) katıldı.

Mitingde AGİF, ATİK, YDG, Young Struggle, Phantifa, İL, Black Power, KJ ve ADGB adına konuşmalar yapıldı ve sloganlar atıldı.

AGİF adına yapılan konuşmada sömürüye dayanan kapitalist düzenin yarattığı savaşlar, yoksulluk ve eşitsizlikten kaçan her mültecinin seyahat hakkının bulunduğu vurgulandı. İltica hakkını anayasalarına alan batılı kapitalist ülkelerin mültecilerin bu haktan yararlanmasını engellemek için katliamlara, işkenceye ve geri göndermelere varan vahşi yöntemlere başvurmasını kınadı. Batılı emperyalistlerin göçmenleri katlederek göçü engelleme girişimini teşhir etti. 

ATİK’in konuşmasında melilla katliamından 1 gün sonra ABD’de yaşanan ve 46 göçmenin bir tırda ölü bulunduğu yeni katliama dikkat çekti. Emperyalist sistemin göçmen katliamlarını meşru kılan zemin yarattığını teşhir etti.

Young Struggle adına yapılan konuşmada, Melilla katliamının, Avrupa yaşanan göçmen katliamlarının basına yansıyanın çok küçük kısmı olduğunu vurguladı. Avrupa sınırlarında her gün göçmenlerin can vermesini teşhir etti.

YDG adına yapılan konuşmada, kapitalist düzenin var olduğu sürece ırkçılığın devam edeceğini ve insanlar arası ayrımın var olacağını vurguladı.

Siyahi örgüt Phantifa adına yapılan konuşmada ise yüzyıllardır sömürgecilik boyunduruğu altında ezilen Afrika kıtasının halklarına Avrupa sınırlarında yaşatılan muamele sömürgeci hukukunun devamı olduğunu söyledi. Avrupa  ülkelerinde yaşanan ırkçılıkla Avrupa dış sınırlarında yaşanan ırkçılığın Avrupalı emperyalistlerin köleci sömürge siyasetinin devamı olduğu vurgulandı. Farklı ırklarda insanların kurtuluşunu getirecek yegâne bilimin bilimsel sosyalizm olduğunu söyledi.

İnterventionistische Linke, konuşmasında Avrupalı kamuoyunu duyarlılığa ve eyleme çağırdı. Melilla katliamına ilişkin eylemlerin devam edeceğini ve Cuma günü Fas konsolosluğundan İspanya konsolosluğuna yürüyüş yapılacağını duyurdu. 

Siyahilerin örgütlendiği Black Power adına yapılan konuşmada da tüm ezilen ve sömürülen halkların ortak mücadelesine ve özel olarak Afrika halklarının Pan-Afrikanizm anlayışına göre birlikte mücadele etmesine dönük çağrı yaptı. 

ADGB adına yapılan Almanca konuşmada, göçleri ve mülteciliği yaratan emperyalist kapitalist düzen teşhir edildi.

Komünist Gençlik (KJ) adına yapılan konuşmada yerli işçi sınıfıyla göçmen işçi sınıfı ve gençliğin ortak mücadelesine vurgu yapıldı

Birçok dinleyici eylemin içeriği hakkında bilgi almak için katılımcılara soru sordu. Birçok dinleyici sohbetler esnasında dayanışmasını dile getirdi. 

(Atılım – Frankfurt)


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑