Bilim-Teknik

Published on Mart 22nd, 2021

0

Facebook, Ekim ve Aralık ayında 1.3 milyar sahte hesabı kapattı

Facebook, günlerdir sosyal medyada yalan haberi yaydığıyla ilgili iddialar üzerine bugün yaptığı açıklamada, Ekim ve Aralık ayı arasında yalan bilgi üreten ve yayan 1.3 milyar sahte hesabın kapatıldığını duyurdu. Ayrıca şirket Covid-19 salgınıyla ilgili 12 milyon yanlış içeriğin de engellendiğinin altını çizdi.

Facebook, kendi algoritmalarının yalan haberi yaydığına ilişkin iddialar üzerine bugün bir açıklama yaptı.

Facebook tarafından yapılan açıklamada, yalan haber ve yanlış içeriklerle mücadele kapsamında Ekim ve Aralık ayı arasında 1.3 milyar ‘sahte’ hesabın kapatıldığını duyurdu.

Şirketten yapılan açıklamada yalan haberle mücadele kapsamında 35 bin çalışanın istihdam edildiğini ve son dönemlerde Covid-19 ile ilgili yanlış bilgi yayan 12 milyondan fazla içeriği engellediğini açıkladı.

“FACEBOOK YALAN HABERİ SİSTEMATİK OLARAK DOLAŞIMA SOKUYOR”

Dijital Nefretle Mücadele Merkezi (CCDH), 9 Mart günü sosyal medyada yayılan bilgi kirliliğiyle ilgili bir rapor yayımlamıştı.

CCDH’nin raporuna göre, Instagram, aşı karşıtlığı ve benzeri içerikleri takip eden hesaplara sosyal medyada yayılan salgınla ilgili yanlış bilgileri sistematik bir biçimde yönlendirdiği iddia edilmişti.

CCDH’nin CEO’su Imran Ahmed merkezin raporuyla ilgili, “Instagram, dünyayı kasıp kavuran salgınla ilgili kullanıcıları Covid ve aşılar hakkındaki komplo teorilerini ve yalanlarını görmeye teşvik eden yeni bir algoritma başlattı. Bu özellik, kâr adına yaratıldı, insanlara daha fazla reklam sunulabilmesi için gezinmeye devam etmesini sağlıyor” sözlerini kullanmıştı.

FACEBOOK’TAN YANIT: RAPOR GÜNCEL DEĞİL

Facebook, merkezin yayımladığı raporla ilgili bir açıklama yapmış, “Yanlış bilginin yayılmasını azaltmaya çalışıyoruz ancak bu araştırma beş ay eski. Aynı zamanda, pandeminin başlangıcından bu yana Facebook ve Instagram’dan kaldırdığımız aşılar ve Covid-19 hakkındaki 12 milyon zararlı yanlış bilgiyle karşılaştırıldığında, sadece 104 gönderi örneklem boyutunu yansıtıyor. İnsanları güvenilir bilgilere ulaştırmaya odaklandık, bu yüzden şimdiye kadar Covid-19 ve aşılarla ilgili 10 milyondan fazla aramayı NHS ve hükümet web siteleri gibi yetkili sağlık kaynaklarına yönlendirdik. Instagram, arama butonlarıyla ilgili çalışmalarımız hâlâ devam ediyor” diye karşılık vermişti.

(BirGün)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑