Kitap

Published on Şubat 1st, 2022

0

“Eski umutlar – Yeni düşler”

Dünya Verlag tarafından Türkiye’den Almanya’ya göçün 60. yılı dolayısıyla düzenlenen Edebiyat Yarışmasına gönderilen öykü ve şiirlerin yer aldığı kitaplar iki dilde, Türkçe ve Almanca olarak yayımlandı.

Avrupa Demokrat Haber Merkezi

ESKİ UMUTLAR – YENİ DÜŞLER / ALTE HOFFNUNGEN – NEUE TRÄUME” 18 öykü ve 17 şiirden oluşan bir seçki.

Yayınevinin açıklamasına göre, yarışmaya gönderilen 100’ün üzerinde başvuru, 26 jüri üyesinden oluşan 4 grup tarafından değerlendirilerek ödül alan katılımcılar ve kitapta yer alacak eserler belirlenmiştir. Birçok yeni yazar ve şairi tanımamıza vesile olan yarışmanın ödül töreni, 30 Ekim 2022 tarihinde, Türkiye’den Almanya’ya iş göçünün 60. yılında Köln’de yapılmıştır.

Kitabın önsözünde de vurgulandığı gibi, Edebiyat Yarışmasıyla ve sonrasında yayımlanan kitaplarla göç sürecinde yaşananların, göçmenler ve göç ülkesi insanı bakış açısıyla gelecek kuşaklara aktarılması amaçlanmıştır. Bu çabayla Almanya’nın sosyo-kültürel tarihine, edebiyatın gücü ve olanakları ile anlamlı bir katkı sağlanmıştır.  

Özetle söylemek gerekirse, bavul dolusu umutlarla yola çıkanlar yalnız kendi bireysel tarihlerinin değil toplumsal tarihin de özneleri olmuşlardır.

Geldiler, kaldılar ve de yazdılar…

İşte, “ESKİ UMUTLAR – YENİ DÜŞLER” bu gerçekliğin belgesidir…

Kitaplar yayınevinden posta ücreti ödemeden temin edilebilir. 

DÜNYA VERLAG – KÖLN

Neumarkt 41-43

50667 Köln

Tel.: 0221 – 420 78 01

Fax: 0221 – 420 78 02

info@dunya-verlag.de

www.dunya-verlag.de

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑