Almanya

Published on Nisan 25th, 2021

0

Ermeni Soykırımında yaşamını yitirenler Hamburg’da anıldı

Ermeni Soykırımı’nın yıldönümünde katledilenler Almanya’nın Hamburg kentinde anıldı. -FOTO GALERİLİ-

Ermeni Soykırımı’nın yıldönümünde katledilenler Almanya’nın Hamburg kentinde anıldı. Hamburg Soykırıma Karşı İnisiyatifi tarafından organize edilen anma, Hamburg Parlamentosu önünde yapıldı. Katledilenlerin anısında saygı duruşuyla başlayan anmada, inisiyatif sözcüsü Avukat Mahmut Erdem konuştu. 

https://1649452211.rsc.cdn77.org/vod/2021-04-24-Hamburg-ermeni-soykiriminda-yasamini-yitirenler-anildi_1.mp4

Erdem, katliamın üzerinden 106 sene geçmiş olmasına rağmen dün gibi acıların taze olduğunu dile getirdi. Alman ordusundaki subaylarında bu katliamda rol aldıklarını hatırlatan Erdem “Onun için biz diyoruz ki birinci dünya savaşında yaşamını yitiren askerler için yapılan anıtın tabelasına katliamda yaşamını yitiren insanların da adını ekleyin. Böylesi bir girişimin içinde imza kampanyası başlatacağız. Topladığımız imzaları da Hamburg Parlamentosu’na vereceğiz” dedi.

Hamburg Sol Parti milletvekili Metin Kaya ise Ermenilere karşı işlenen jenosit politikalarından Alman devletinin de vebali olduğunu dile getirdi. Hamburg Demokratik Güç Birliği adına konuşan Abidin Ertaş, “Dün Ermeni halkının başına getirilen felaketlerin bugün de Kürt halkına yapılmak isteniyor” dedi. 

Sol Parti Altona Meclisi Üyesi Hasan Burgucuoğlu, Ermeni halkının başına gelen katliamı unutmayacaklarını söyleyerek, “Tarih bazı yaraları kapatmadığını gibi bu katliamda yer alan insanları da unutmayacağız. Bugünde Ermeni halkına aynı acıları yaşatmaya çalışıyorlar” şeklinde konuştu. 

Mitingde yaşamını yitiren insanların anısına Alster gölüne karanfiller bırakılarak, mumlar yakıldı. 

Daha sonra anma etkinliğinde Bekir Biliceli ve Leman Stehn Barış Orkestrası ( David Movsisyan, Marina Kotelevskaya, Anatol Jarosch, Bratsche Suren Anisonyan, Leman Stehn) eşliğinde Türkçe ve Ermenice parçalar seslendirdi. Anma etkinliği “Adana Ağıdı” olarak bilinen Ermenice şarkının seslendirilmesi ile son buldu. 

(ANF, Avrupa Demokrat)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑