Kadın

Published on Ocak 4th, 2022

0

Erkek şiddetinin 2021 bilançosu: 280 kadın cinayeti, 217 şüpheli kadın ölümü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 2021 yılına dair raporunu açıkladı. Raporda yükselen şüpheli kadın ölümlerine ve koruma kararlarına rağmen işlenen cinayetlere vurgu yapıldı. Rapora göre 2021’de 280 kadın erkekler tarafından öldürüldü, 217 kadın ise şüpheli şekilde ölü bulundu.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 2021 yılına dair raporunu açıkladı.  2021 yılında işlenen kadın cinayetlerine ilişkin geniş değerlendirmelerin yer aldığı raporda şüpheli kadın ölümlerindeki artışa vurgu yapıldı. Kadın cinayetlerini artık meşrulaştıramayacağının farkında olan faillerin kadın cinayetlerinin üstünü kapatmaya çalıştığı belirtilen değerlendirmede, şunlar yer aldı:

“Şüpheli bırakılan kadın cinayetleriyle ilgili etkin bir soruşturma ve kovuşturma süreci yürütülmüyor. Yetkililerin görevlerini yerine getirmediğinin farkında olan failler, kadın cinayetlerini şüpheli hale getirmeye başvuruyor.”

Şüpheli ölümlerin aydınlatılmamasının kabul edilemeyeceğinin altı çizilen değerlendirmede bu konuda yetkililere düşen sorumluluğa vurgu yapıldı.

33 kadın yetkililere başvurduğu halde korunamadı, öldürüldü

Raporda ele alınan bir başka dikkat çekici kısım, bu yıl işlenen 280 kadın cinayetinde, öldürülen kadınların 33’ünün daha önceden polis ya da savcılığa şikayette bulunduğu ya da koruma kararı olduğunun ortaya çıkması oldu. Raporda, şunların da altı çizildi:

“33 kadın yetkililere başvurduğu halde, yetkililerin görevini yerine getirmemesi sonucu erkek şiddetiyle öldürüldü. Peki bu yetkililerden kaçı hakkında işlem başlatıldı, bunu dahi bilmiyoruz. Yetkililer kendisine başvuran kadınları korumuyorken, 6284’ü uygulamazken, İçişleri Bakanı kadın cinayetlerinin azaldığını iddia ediyor.”

Raporda 2021’de işlenen kadın cinayetlerine dair şu bilgiler paylaşıldı:

“2021 yılında öldürülen 280 kadının 124’ü evli olduğu erkek, 37’si birlikte olduğu erkek, 24’ü tanıdık birisi, 21’i eskiden evli olduğu erkek, 16’sı akrabası, 13’ü eskiden birlikte olduğu erkek, 13’ü babası, 11’i oğlu, 6’sı kardeşi, 3’ü tanımadığı birisi, 1’i kendisini bir süredir takip eden erkek tarafından öldürülmüştür. 11 kadının ölümüne sebep olan kişilerin yakınlık durumu tespit edilememiştir.

Kadınların 178’i evinde, 33’ü sokak ortasında, 12’si arazide, 10’u iş yeri, 9’u arabada, 8’i ıssız yerde, 6’sı otelde, 2’si apartman girişinde, 2’si parkta, 1’i kömürlükte, 1’i barakada, 1’i okul önünde, 1’i minibüste, 1’i evinin dışındaki tuvalette, 1’i avukatlık bürosunda, 1’i fabrikada, 1’i otoparkta, 1’i evinin önünde, 1’i sağlık ocağı bahçesinde öldürülmüştür. 10’unun öldürüldüğü yer tespit edilememiştir. Bu yıl öldürülen kadınların yüzde 64’ü evlerinde öldürüldü.

134’ü ateşli silahlarla, 93’ü kesici aletle, 31’i boğularak, 8’i darp edilerek, 3’ü yakılarak, 2’si yüksekten atılarak, 4’ü sert bir cisimle vurularak, 3’ü aracın altında kalarak öldürüldü. 2 kadının hangi silahla öldürüldüğü tespit edilemedi.

Kadınların çalışma durumlarını tespit etmek ise çok zor. Önemli olan bu verinin de basın mensupları tarafından dikkate alınması gerektiğini düşünüyoruz. Çalışma hayatına alınmayan ya da istihdamdan uzaklaştırılan kadınlar toplumda oluşan toplumsal cinsiyet temelli ayrımcılık, şiddet ve kadın cinayetleri tehlikelerine karşı daha korunmasız hale gelmektedir. Ulaşılabilen veriye göre kadınların 38’i bir işyerinde çalışıyor, 2’si emekli, 7’si bir yerde çalışmıyor ve 233 kadının ise çalışma durumu bilinememektedir.”

(Karınca)

Foto: Pixabay

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑