Türkiye

Published on Aralık 16th, 2021

0

Erdoğan milyonlarca işçi için sefalet ücretini açıkladı: Asgari ücret 4 bin 250 TL

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun ardından 2022 yılında uygulanacak yeni asgari ücreti 4 bin 250 lira olarak açıkladı.

Asgari Ücret Komisyonu’nun dördüncü toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 2022 yılında uygulanacak asgari ücretin 4250 TL olduğunu açıkladı.

Basın toplantısında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türk-İş ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu temsilcileri yer aldı.

Yeni asgari ücreti Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan duyurdu. Komisyonun asgari ücretin 4 bin liranın üzerinde olması gerektiği yönünde bakanlığa görüş bildirdiğini aktaran Erdoğan, “Kanaımız tarafından şahsıma aktarılan görüş çerçevesinde asgari ücreti belirledik. 4 bin 250 lira olarak uygulanacak. Çalşanın evli olması ve çocuk sayısına göre bu sayı da daha da yükselmeketedir. Asgari ücret artışı yüzde 50 seviyesinde gerçekleşmiştir. Yeni asgari ücretin çalışanlarımıza, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

383 DOLARDAN 275 DOLARA DÜŞTÜ, ERDOĞAN “DOLAR HESABI YAPMAYIN” DEDİ

Ocak 2021’deki dolar kuruyla asgari ücretle 383 dolar alınabilirken 2022 yılı için belirlenen 4 bin 250 lirayla bugünkü kurla 275 dolar alınabiliyor. Bu hesabın yapılacağını öngören Erdoğan, “‘Asgari ücret döviz artışı üzerinden belirlenmeli’ diyenler geçmişte maaşı dövizle mi veriyordunuz?” diye konuştu.

ASGARİ ÜCRETTEN GELİR VE DAMGA VERGİSİ ALINMAYACAK

Erdoğan, asgari ücretten gelir ve damga vergisi alınmayarak patronlara verilecek desteği ise şu sözlerle açıkladı: “Ülkemizde onlarca yıldır asgari ücretin vergiden muaf tutulması tartışmaları yaşanmıştır. Yeni asgari ücret düzenlemesiyle birlikte on yıllardır konuşulan bu özlemi de hayata geçiriyoruz. Önümüzdeki yılbaşından itibaren asgari ücretten alınan gelir vergisiyle damga vergisini kaldırıyoruz. Bu iki verginin kalkmasıyla işveren kesimini 450 liralık ilave yükten de kurtarmış oluyoruz. Bir başka ifadeyle asgari ücrette tarihi bir artış yaparken bunun işveren üzerindeki ilave maliyetini 450 lira aşağıya çekmiş bulunuyoruz.”

DİSK’İN TALEBİ 5.200 TL İDİ

TİSK Genel Başkanı Özgür Burak Akkol, TÜİK’in yüzde 21 olarak açıkladığı enflasyon oranını kabul ettiklerini ifade ederek, 3 bin 500 lirayı dillendirmiş, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ise geçtiğimiz günlerde 4 bin liranın kırmızı çizgileri olduğunu açıklamıştı.

DİSK ise yoksulluk sınırı ve gıda fiyatları artışları nedeniyle 2022 yılında asgari ücretin en az net 5200 lira olmalı talebini dile getiriyordu.

Kılıçdaroğlu: Yadırgamıyoruz

Saadet Partisi başkanı Karamollaoğlu ile çıktığı basın karşında Kılıçdaroğlu “4250 TL’yi de yadırgamıyoruz” dedi. CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na göre, enflasyon kontrol altına alınırsa, 4 bin 250 lirayı da yadırgamadığını söyledi.

(Evrensel, Avrupa Demokrat)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑