Türkiye

Published on Nisan 26th, 2022

0

Erdoğan: “Maske kullanma zorunluluğu kaldırılmıştır”

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sona erdi. Toplu taşıma araçları ve sağlık kuruluşları dışındaki mekânlarda maske kullanma zorunluluğu kalktı.

Bilim Kurulu üyeleriyle birlikte yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları kaydetti:

“Koronavirüs tedbirleri kapsamında yaklaşık 3 yıldır uygulanan kapalı mekanlardaki maske kullanma zorunluluğu tümüyle kaldırılmıştır. 

“Sadece toplu taşıma araçları ile sağlık kuruluşlarında maske uygulamasına, vaka sayısı 1000’in altına düşene kadar bir müddet daha devam edilecek.

“Türkiye tüm bu sınamalardan alnının akıyla çıkabilen az sayıdaki ülkelerden olmuştur. Sağlık altyapımız ve fedakarlıklarına şahit olduğumuz sağlık çalışanlarımız ile Sağlık Bakanımızın koordinasyonuyla dünyaya örnek bir varoluş mücadelesi ortaya koyan bu heyeti kutluyorum.

“Bu mücadelede kaybettiğimiz doktorlarımızın isimlerini verdiğimiz hastanelerimizi bu mücadelenin sembolleri olarak görüyoruz.”

Müzik yasağı devam ediyor

Bilim Kurulu toplantısında “müzik yasağı” gündemine dair ise bir karar çıkmadı.

22 Nisan’da CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, pandemi tedbirleri kapsamında alınan gece 12.00’dan sonraki müzik yasağının kaldırılmamasını TBMM gündemine taşımıştı.

HES kodu ve maske zorunluluğu tedbirleri kaldırılmasına rağmen süren müzik yasağına dair Purçu şunları kaydetti: “Müzisyenler geçim kaynaklarını yitirerek yoksullaşırken, mekân sahipleri de iflas ediyor. Müzik yasağının kaldırılması şart.”

(Bianet)

Foto: De an Sun – Unsplash

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑