Latin Amerika

Published on Temmuz 5th, 2022

0

ELN: Yeni kurulacak hükümetle masaya oturmaya hazırız

Kolombiya’da Ulusal Kurtuluş Ordusu Lideri Antonio Garcia, yeni kurulacak hükümetle masaya oturmaya hazır olduklarını bildirerek, “Kolombiya’yı daha adil, daha eşitlikçi ve daha demokratik bir ülke yapma yolunda ilerliyoruz” açıklamasını yaptı.

Kolombiya’da, Marksist gerilla hareketi Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN), ülkenin yeni Cumhurbaşkanı Gustavo Petro ile barış görüşmelerini sürdürmeye istekli olduğunu bildirdi.

Gerçek ismi Eliecer Herlinto Chamorro olan ELN lideri “Antonio Garcia” açıklamasında, seçim sonuçlarının ülkeye barış getirmesi için yeni kurulacak hükümetle masaya oturmaya hazır olduklarını söyledi.

Devletle daha önce başlatılan barış görüşmelerini hatırlatan Garcia, “Mevcut hükümet dışında, 5 farklı hükümetle sırasıyla görüşmeler yaptık ve burada Kolombiya’yı daha adil, daha eşitlikçi ve daha demokratik bir ülke yapma yolunda ilerliyoruz” ifadesini kullandı.

Petro’nun ülkede cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmasından sonra ELN, 21 Haziran’daki açıklamasında, “Örgüt Şubat 2017’de, Ekvador’un başkenti Kito’da başlayan barış sürecini devam ettirme eğilimini sürdürüyor” ifadesine yer vererek barış görüşmelerine açık olduğunu kaydetmişti.

Petro, cumhurbaşkanlığı kampanyası sürecinde ELN ile daha önce başlayan ancak başarısız olan müzakerelerin nihayete ulaşması için çaba harcayacağını belirtmişti.

Kolombiya’da, 20 Haziran’da, düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. turunda Petro, yüzde 50,46 ile en çok oy alarak Kolombiya’nın 60. Cumhurbaşkanı olmaya hak kazanmıştı.

MÜZAKERE SÜRECİ

Kolombiya, ELN ile birçok kez yarıda kesilen müzakerelere eski Cumhurbaşkanı Juan Manuel Santos döneminde başlamış ve müzakereler, Ekvador’un garantörlük ve ev sahipliğinden çekilmesi üzerine Küba’nın başkenti Havana’ya taşınmıştı.

(Bir Gün)

Foto: Pixabay

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑