Güncel

Published on Eylül 8th, 2021

0

Edirne Valisi, askerlerce Meriç Nehri’ne atılan sığınmacılarla görüşecek

45 sığınmacının Meriç Nehri’ne atılması ve beşinin boğularak ölmesi olayını yalanlayan Edirne Valisi, sığınmacılarla görüşme talebinde bulundu.

Yunanistan sınırından Türkiye’ye iade edilen 60 kişilik sığınmacı gruptan 45’inin 24 Ağustos tarihinde askerler tarafından Meriç Nehri’ne atıldığı iddia edilmişti.

Mezopotamya Ajansı’nda konuşan tanıklar, jandarma komutanının emriyle Afgan bir sığınmacının askerlerce silahla vurularak öldürülüp, nehre atıldığını ve beş kişinin suda boğularak yaşamını yitirdiğini anlattı.

Nehre atılan 45 kişilik gruptan hala haber alınamayanların olduğu belirtilse de, kaç kişi oldukları konusunda somut bir bilgi yok.

Tanıkların anlatımları ile olayın kamuoyunun gündemine gelmesi üzerine 1 Eylül’de açıklama yapmak zorunda kalan Edirne Valiliği, hem jandarmanın hem sınır birliklerinin yaptıkları araştırmalar sonucunda böylesi bir olayın yaşanmadığı sonucuna ulaştıklarını iddia etti.

‘Kaçmak isteyen bir kişi vuruldu’

Nehre atılan sığınmacıların başvurduğu Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul Şubesi ise, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı üzerinden muhabere yoluyla Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’na konunun aydınlatılması ve kamu davası açılması talebiyle 3 Eylül tarihinde suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunda bulunan dernek üyesi avukatlar arasında yer alan Vedat Çağırtekin, olayı yaşayan  sığınmacılardan Suriye uyruklu üç kişinin resmi olarak kendilerine başvurduklarını, bu kişiler dışında altı tanıkla daha görüştüklerini söyledi.

Çağırtekin, diğer çoğu sığınmacının ise başlarına kötü bir şey gelmesinden korktukları ve “sahipsiz” hissettikleri için resmi olarak başvurmaktan çekindiklerini ifade etti.

ÖHD olarak sürecin yakından takipçisi olduklarını belirten Çağırtekin, kendilerine başvuran sığınmacıların beyanlarında bir kişinin kaçmak isterken jandarma tarafından vurulduğunu, nehre girmek istemeyenlerin darp edilerek zorla nehre atıldığını ve yaşamını yitirenlerin olduğunu anlattıklarını aktardı.

Çağırtekin, yaptıkları suç duyurusunda öncelikle müvekkillerinin derhal ifadelerinin alınması, teşhis işlemelerinin yaptırılmasını talep belirtti.

Çünkü olayın failleri var ancak resmi üniformalı askerler onlarla ilgili herhangi bir bilgiye sahip değiliz. Sadece görgü tanıkları bu kişileri tarif edebilir. Bu sebeple biz teşhis işlemi yapılmasını talep ettik. Olayın faillerinin aydınlatılması açısından derhal bir kamu davası açılmasını ve yer gösterme işleminin yapılarak olayın aydınlatılmasını talep ettik.

Valilik ile görüşülecek

Fakat şu ana kadar suç duyurusuna dair herhangi bir gelişme olmadığını aktaran Çağırtekin, olayı ilk önce yalanlayan Edirne Valiliği’nin gelen tepkiler üzerine müvekkilleriyle görüşme talebinde bulunduğunu söyledi.

Çağırtekin, 10 Eylül Cuma günü müvekkillerinin Edirne Valisi ile görüşeceğini, ÖHD olarak kendilerinin de bu görüşmeye katılacaklarını dile getirdi.

Herkesin bu konuya duyarlı olması gerektiğini dile getiren Çağırtekin, sözlerini şöyle sonlandırdı:

Sınır boylarında sürekli insanlığa karşı suçlar işleniyor. Faillerin bulunması, cezalandırılması açısından etkin bir takip gerekiyor. Sadece kurum olarak değil, topyekûn bunun mücadelesini yürütmek gerekiyor. Bu insanlar kendi topraklarından koparılmış insanlar. Yol güzergahı olarak kullandıkları Türkiye ve Yunanistan gibi yerlerde insanlık dışı muamelelerle karşılaşıyorlar. Bu insanların sahiplenilmesi ve gerekli adımların atılması gerekiyor.

Sorumluluk ilk başta İstanbul ve Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’na olmak üzere yetkililere ait. Bir sorumluluk alıp artık bu olayı aydınlatmaları açısından gerekli işlemleri yapmaları gerekiyor. Edirne Valiliği, bu konuda biraz daha samimi yaklaşıp olayın aydınlatılması açısından sorumluluk alması gerekiyor.

(GazeteKarınca)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑