Dünya

Published on Temmuz 25th, 2022

0

DSÖ: 1-24 yaşındakilerde suda boğularak ölme oranı hâlâ yüksek

Her yıl ortalama 236 bin kişinin suda boğularak can verdiğini aktaran Dünya Sağlık Örgütü, suda boğulma vakalarının genellikle düşük ve orta gelirli ülkelerde görüldüğünü kaydetti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ/WHO), suda boğulmanın, dünya genelinde 1 ve 24 yaş arasındakilerin ölümünün başlıca sebeplerinden biri olduğunu açıkladı.

Türkiye’de son iki ayda en az 13 çocuk göl, sulama havuzu, baraj, su birikintisi, nehir ve sulama kanallarında boğularak hayatını kaybetti.

Dünya Suda Boğulmayı Önleme Günü dolayısıyla DSÖ yaptığı yazılı açıklamada, her yıl ortalama 236 bin kişinin suda boğularak öldüğünü bildirdi. 

Suda boğulma vakalarının genellikle düşük ve orta gelirli ülkelerde görüldüğü kaydedilirken, bu ölümlerin çoğunlukla yıkanma, ev ihtiyaçları için su doldurma, deniz taşımacılığı ve balıkçılık gibi günlük faaliyetler sırasında gerçekleştiği belirtildi.

Öte yandan bazı bölgelerde olağanüstü hava olayları ve Asya bölgesindeki Muson yağmurlarının da boğularak ölme sebeplerinden olduğu vurgulandı.

Açıklamada, boğulmaların önlenmesi için çocuklara ilkokuldan itibaren basit yüzme dersleri verilmesi ve deniz taşımacılığında can yeleği ile kurtarma botu kullanımı tatbikatı yapılması gibi tavsiyeler yer aldı.

(Bianet)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑