Hindistan

Published on Kasım 30th, 2020

0

Dr. Saibaba’ya özgürlük!

Dr. G.N. Saibaba’nın Savunma ve Serbest Bırakılması Komitesi tarafından yapılan açıklamada “Dr. G. N. Saibaba’yı Nagpur Merkez Hapishanesinde açlık grevine gitmeye zorlayan kötü muameleyi kınıyoruz!”

Avrupa Demokrat Haber Merkezi

Hindistan dışında da tanınan, İnsan hakları savunucusu ve aktivist G.N. Saibaba, her tutsağın en temel hakkı olan tıbbi bakım, kitap okuma, mektup alıp gönderebilme talebiyle açlık grevinde.

Aşağıda, Dr. G. N. Saibaba’nın Savunma ve Serbest Bırakılması Komitesi’nin bu haklı mücadeleyi destekleme çağrısını yayımlıyoruz.

Dr. G. N. Saibaba’yı Nagpur Merkez Hapishanesinde açlık grevine gitmeye zorlayan kötü muameleyi kınıyoruz

Dr. G. N. Saibaba Savunma ve Serbest Bırakma Komitesi, Nagpur Merkez Hapishanesi yetkililerine Dr. G. N. Saibaba’ya derhal yeterli tıbbi bakım, kitaplar ve mektuplar sağlamaları için başvuruyor!

Dr.GN Saibaba’nın Savunma ve Serbest Bırakılması Komitesi, Dr.GN Saibaba’nın sağlığı olsa bile her mahkûmun temel haklarını, okuma materyallerine, mektuplara ve ilaçlara erişimini talep etmek için açlık grevine başlayacağını duyunca acı çekiyor kötüleşiyor ve COVID-19’a yakalanma tehdidi büyük görünüyor. Dr. G.N. Saibaba, Nagpur Merkez Hapishanesi’nde kendisine temel tıbbi tesislerin reddedilmesi ve ailesinden ve arkadaşlarından kendisine gönderilen kitapların ve mektupların reddedilmesi ışığında 21 Ekim 2020’den itibaren açlık grevini gözlemlemeye karar verdi. Karşılaştığı haksız kısıtlamalar ve taciz, devam eden küresel COVID-19 salgını nedeniyle ailesinin veya avukatların onu hapishanede ziyaret edememesiyle birleşiyor.

Delhi Üniversitesi’nde profesörü olan Dr. GN Saibaba, %90 engelli olmasına rağmen 2014 yılından beri Yasadışı Faaliyetleri Önleme Yasası (UAPA) kapsamında Nagpur Merkez Hapishanesi’nde hapsediliyor. Son birkaç yılını, hapishane yetkilileri tarafından yeterli tedavinin sürekli olarak reddedilmesi ve ihmal edilmesi nedeniyle fonksiyonel uzuvlarının kademeli olarak felce uğraması, bozulan fiziksel sağlığı ve aşırı kalabalık hapishanede COVID-19’a yakalanma tehdidiyle karşı karşıya kalıyor. Bu aşamada, avukat tarafından sağlanan ilaçların kesilmesi son derece endişe vericidir ve onu ihtiyaç duyabileceği hayat kurtarıcı ilaçlardan mahrum bırakır. Daha önce, annesinin cenazesine katılmak için şartlı tahliye talebi bile reddedildi. Son birkaç yılını hücresinde okuyarak, çeviri yaparak ve şiir yazarak geçirdi. Kitaplar ve mektuplar her mahpusun refahı için çok önemlidir ve bunlara erişimin engellenmesi haklarının ihlalidir. Ailenin ve savunucularının son birkaç aydır Dr. G. N. Saibaba’ya kitap göndermelerine rağmen, İngilizce olan ve piyasalarda serbestçe bulunabilen kitaplara haksız yere el konulmakta ve hapishane yetkilileri tarafından sebepsiz olarak alıkonulmaktadır.

Ayrıca aile üyeleri tarafından yazılan mektuplara da el konulmakta ve yetkililer tarafından tutulmaktadır. Bu, bir mahpusun haklarının büyük bir ihlalidir. Ayrıca posta yoluyla gönderilen gazete ve haber kupürleri de alıkonulmaktadır.

Endişe verici bir şekilde, Dr. G. N. Saibaba’nın yaşadığı farklı rahatsızlıklar için gerekli olan temel ilaçlar, hayatını tehlikede olmasına rağmen alıkonulmaktadır. Ayrıca, yine her tutsağın hakkı olan avukatıyla görüşme hakkı da salgın bahanesiyle ihlal ediliyor. Ayda sadece 2 kez telefonla konuşmasına izin veriliyor. Dr. Saibaba, hapishanede onurlu bir yaşam için bu temel hakların sağlanmasını talep etti. Bu tesislerin sağlanmaması, onu açlık grevi yapmaya zorladı. Sağlığı, sürmekte olan salgın, aile üyeleri ve savunucularının onunla görüşememesi ve hapishanedeki kötü koşullar ışığında, açlık grevinde olan Dr. G. N. Saibaba’nın hayatını daha fazla tehlikeye atacaktır.

Dr. G.N. Saibaba’nın Savunma ve Serbest Bırakılması Komitesi, Nagpur Merkez Hapishanesi yetkililerine Dr. G.N. Saibaba’nın temel haklarının korunmasını sağlamak ve müdahale etmek için başvuruda bulunur, kendisine ilaç, kitap ve mektup verilmesini ve hayatının tehlikede olmamasını talep ediyor. Dr. G. N. Saibaba’nın Devlet nezaretindeki haklarının ihlal edilmemesini sağlamak için tüm demokratik örgütlere ve bireylere bu endişeleri Nagpur hapishanesi yetkililerine bildirmeye davet ediyoruz.

Dr. G.N. Saibaba’nın Savunma ve Serbest Bırakılması Komitesi

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑