Makaleler

Published on Ağustos 2nd, 2022

0

Diyarbakır’da tutuklanan gazeteciler | Gül Güzel


8 Haziran operasyonuyla Diyarbakır’da tutuklanan gazeteciler ile yazışmalar…

Diyarbakır’da 8 Haziran’da gözaltına alınıp, 16 Haziran’dan beri tutuklu buluanan dört kadın gazeteciye kısa birer mektup yazdım. Amacım dayanışmayı büyütmek. Cezaevine mesaj göndererek “Haklı olduğumuzu ve Mücadeleye devam edeceğimizi” onamak.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında 16 Haziran’da tutuklanan 16 gazeteciden JINNEWS Müdürü Safiye Alağaş ile gazeteciler Neşe Toprak, Elif Üngür ve Remziye Temel’in tutuklu bulundukları Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’ne gönderdiğim mesajları siz okurlarımızla da paylaşmak istedim. Belki sizler de örnek alıp, gazeteci ve siyasi tutsaklara birer kart veya mektup yazıp,  gönderirsiniz diye.

BirGün’ün haberine göre tutuklu kadın gazeteciler, “Gazeteciliği savunmanın ve sahiplenmenin daha çok büyütüleceğinden eminiz” diyorlar. Gazeteci Safiye Alağaş ise, tutuklamayla kadın mücadelesini yansıtan JINNEWS’in hedef alındığını söyledi. Alağaş, JINNEWS’e yönelik saldırıların erkek egemen devletin kadınların gücünden ne kadar korktuğunun bir göstergesi olduğunu belirterek “Ülkede katledilen kadınların, hak ihlallerine maruz kalan her kesimin, çocukların ve ezilen tüm halkın sesi olan JINNEWS’i baskılamalarının asıl nedeni kadını ve rengini sönümleme çabasıdır. İçinden geçtiğimiz bu süreçlere elbette ki, bizler yabancı değiliz ama bu durumu kabul edecek de değiliz” dedi. Gazeteci Neşe Toprak da cezaevi idaresi tarafından kendisine boya kalemlerinin verilmediğini aktardı. Moral ve motivasyonlarının iyi olduğunu aktaran Remziye Temel, “Haklı olduğumuzu biliyoruz” ifadelerini kullanırken gazeteci Elif Üngür ise şunları söyledi: “Dayanışma bizi büyütür.”

Diyarbakır’da tutuklanan 4 kadın gazeteciye,’’Haklı olduğumuzu biliyoruz; mücadeleye devam edeceğiz!’’ çerçevesinde yazıp, gönderdiğim kısa mektuplar:

Değerli Safiye arkadaş,

Haklı olduğunuzu bilerek, aslında topladığım KIR ÇİÇEKlerinden başına taç yapmak isterdim. Ama evdeki çiçeklerden oluşan bir görüntünün fotoğrafıyla şimdilik yetinmek zorunda kaldım…

Amacım Gazetecileri, Gazeteciliği savunmak, çünkü hepimizin tarafsız-doğru habere ihtiyacı var; olacak. Bu anlamda selam ve sevgilerimi gönderiyor, en kısa zamanda özgür ortamlarda olmanı diliyorum. Gül Güzel, 01.08.202

Sevgili Elif,

Çocukken çok severek dinlediğim ve şimdi senin İsminden dolayı hatırladığım,’’İncecikten bir kar yağar, yağar ELİF ELİF diye’’ ezgisini hatırladım. Gazetecilik de öyle güzel, onurlu bir meslektir. Zaman ve mekan sınırlarını aşan bir güzelliktir. Onun için kışın fotoğrafını çektiğim KARDELEN çiçeğinin o direngen sembolü eşliğinde selam ve sevgilerimi göndermek istedim. Sevgi ve hakkaniyete dayalı mücadele hep yoldaşımız olacaktır.

En kısa zamanda duvarsız, mavi gökkuşağı altında olmanı diliyorum. Gül Güzel, 01.08.2022

Sevgili Neşe,

Cemal Süreyya,’’Uçmak için kuş olmak gerekmiyor. Küçük sevinçler olsun yeter!’’ der ve ben de  küçük bir sevinci şimdi tutsak edildiğin hücrene binebze yansıtmak için bu kartı sana gönderiyorum. Güneş batmaya hazırlanırken, evin camından çektiğim bir fotoğraf… Güneşin doğuşu kadar batış görünümü de beni çok çok etkiler. Ne olursa olsun, Güneş hergün Doğuda yine doğmaya devam ediyor/edecek. Yaşadığımız univerumda herşeyin değişimine örnektir. Bu anlamda KADIN renginde bir dünyamız olması dieklerimle,selam ve sevgilerimi gönderiyorum. Gül Güzel, 01.08.2022

Can arkadaşım Remziye;

Hani dayanışma büyütür! Derler ya, işte ben de bu bunu yapmaya çalışıyorum. Biraz da hayal gücümü kullanarak. Albert Einstein der ki,’’Hayaller bilimden daha önemlidir. Çünkü bilim sınırlıdır!’’ bizim de büyütmeye çalıştığımız hayallerimiz o kadar çok renkli ve canlı ki, hatta bilimden de payını alarak, sürekli büyüyorlar. Temel soyadı da bana çok tanıdık geldiği için olacak ki, biraz da sempati duygularımı da hayallerime yansıtıyor büyük ihtimal. Bu vesileyle ben diyorum ki, hiç yalnız değilim, sizler hep benimlesiniz! Bizlerin hep sizlerle olduğumuz gibi…

Güneşin gökyüzünü kızıl ışıklarıyla süslediği anın bir fotoğrafını bönderiyorum. Dilerim en kısa zaman da sen de yine bu güzel anları kalıcılaştıracak ortamlarda olursun. Selam ve sevgilerimi gönderirken, özgür düşünce ve yüreğinin yine özgür ortamlarda olmasını diliyorum.  


Kadının Kaleminden:  Gül Güzel – 02.08.2022

Tags:


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑