Makaleler

Published on Kasım 9th, 2021

0

Diyanet’in sapkınlığı devam ediyor | Hüseyin Y.

“Diyanet’in baldız sapkınlığı, teyzesi ve halasına kadar uzadı”!.. 

Yıllardır, Alevi’ye “mum söndü” diyen bu fetvacı ahlak yoksunları; ana bacı tanımıyorlar diye hakaretler eder dururdu! Toplum içinde yaygınlaştırılan  ahlak dışı söylemleri ile ekilen kin ve nefreti unutmadık iyi biliyoruz!

Ne yazık ki, dünün şeyhülislamı bugünün diyanetinin en üst danışma organı olan Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından hazırlanan  ‘Fetvalar’ kitabında kim, kimi düzecek diye verilen liste ile adeta  topluma inanç kisvesi altında üst perdeden topluma ahlaksızlık dersi veriyorlar!

Diyanet’in, “Fetvalar” kitabındaki tepki çeken bir diğer fetvada ‘Kız kardeşi, teyzesi, halasıyla evlenilebilir, eş öldüyse eniştenin beklemesine gerek yok!’ ifadesi ile de “olur” diyerek adeta çığırından çıkıyor!

Bu fetvaların ayrıntısına girmeye gerek yok her biri birbirinden beter. Bu fetvalar bin kadar olduğu ifade ediliyor.

Lakin, ortalıkta iffet, ahlak, onur veya ahlaktan uzak bu gibi fetvaların kim ne adına yaparsa yapsın toplumsal değerlerimize aykırı çirkin ve birlikte yaşam kültürüne konulmuş açık dinamittir. 

Bu aşağılık yaklaşım ve üst perdeden yapılan açıklamalarla birleşen saldırılar ile bir yıl içinde yüzlerce genç kadının bu saldırıların etkisi ile  katledildiği, taciz ve tecavüze uğradığı tartışılmaz bir gerçekliktir.

Bu yaklaşım ve gerici zihniyetin ortaya çıkardığı eğilim ile katledilen ve saldırılara maruz kalanların failleri cezasızlık ile ödüllendirilen saldırılar bu canileri daha da cesaretlendiriyor.

Bu anlamda özellikle kadınlarımızın ve genç kızlarımızın kendi öz savunmalarını sağlayarak gerekli tepkilerini ortaya koymaktan başka da bir seçenekleri yoktur. 

Kuşkusuz bu sorunu sadece Kadınların sorunu olarak göremeyiz!

Erkek egemen zihniyete karşı ortak mücadeleyi güçlendirmeli her alanda olduğu gibi erkek egemen İslam zihniyetine karşıda birlikte mücadele edilmelidir.

Alevi’nin kestiği yenmez, Alevi  kızı ile evlenilmez ve caiz değil, diyen bu zihniyet bugün baldızla zinaya helal diyor!…

Böylesi bir zihniyeti kabul edenlere lanet olsun.

Diyanet’in bu son icraatları da tek kelime ile ahlaksızcadır. Bu kokuşmuş ahlaktan yoksun bir kuruma yeter ve dur demek her Sunninin de Alevi’ninde inancı, dili, dini ne olursa olsun insanım diyen her birey yeter demeli. 

Biz; Şeyh Bedreddin’in dediği gibi yarin yanağından gayri her şeyde ortaklık diyoruz.

Voltaire; nerede ki akıl özgürdür ve egemendir, orada din adamına yer yoktur“. der!…

Aklı özgür kılalım bunları hayatımızdan atalım.

Atanlara aşk olsun.

Saygılarımla


Hüseyin Y. – 09.11.2021

Tags:


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑