Emek

Published on Aralık 6th, 2021

0

DİSK, Kartal’da ‘geçinemiyoruz’ mitingi düzenleyecek

Kartal’da yapılacak mitinge ilişkin bilgi veren DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu, halkın borçlarla ayakta kaldığına dikkat çekti. Tüm emekçilerin payını alması istediklerini ve bu nedenle de asgari ücretin net 5 bin 200 lira olması gerektiğini vurgulayan  Çerkezoğlu, 12 Aralık Kartal mitingine çağrı yaptı. 

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), 12 Aralık’ta Kartal Meydanı’nda “İstanbul ses veriyor, artık yeter geçinemiyoruz” şiarıyla miting düzenleyecek. Mitingin hazırlıklarını sürdüren DİSK, Beşiktaş’taki genel merkezde düzenlenen basın toplantısında mitinge ilişkin bilgiler verildi.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, özellikle son süreçte dövizin artmasıyla birlikte alım gücünün düştüğünü ve insanların borçlanarak yaşamını devam ettirmek zorunda kaldığını ifade etti. Türkiye’de büyük bir ekonomik krizin var olduğunu söyleyen Çerkezoğlu, bu süreçte halkın borçlarla ayakta durduğunu ifade etti.

‘ASGARİ ÜCRET MÜCADELESİYLE BÜTÜNLEŞTİRDİK’
Asgari ücret görüşmelerine değinen Çerkezoğlu, “Toplumun geçinemediği böylesi bir dönemde hala asgari ücret açlık sınırının altında. Bizler asgari ücret mücadelesi vermeye devam ediyoruz. 1 Ekim’den bu yana başlattığımız ‘geçinmek istiyoruz’ sürecini asgari ücret mücadelesiyle bütünleştirdik. Bütün Türkiye’de alanlara çıkarak bu isteğimizi ve talebimizi duyurduk. İnsanca yaşam için bir asgari ücretin belirlenmesi açısından mitingler düzenleyeceğiz” dedi.

‘EMEKÇİLERİN PAYINI ALMASINI İSTİYORUZ’
Geçim derdinin milyonların gündemi olduğunu vurgulayan Çerkezoğlu, böylesi bir süreçte asgari ücretin sembolik ücret olmaktan çıkıp, ortalama ücret haline geldiğini belirtti. Çerkezoğlu, “DİSK olarak Asgari Ücret Tespit Komisyonu masasında olmamıza rağmen alanlardan, meydanlardan verdiğimiz mücadeleyle, açıkladığımız raporlarla ve bilimsel verilerle talebimizi oluşturduğumuz asgari ücret mücadelesiyle bu sürecin bir parçasıyız. Ülkeyi yönetenler ‘büyüdük’ açıklamalarında bulunuyor ama bu büyümeden emekçiler payını almadı. Biz çalışıyoruz, biz üretiyoruz. Türkiye büyüdüyse emekçiler sayesinde büyüdü, payımızı istiyoruz. Biz emekçilerin payını almasını istiyoruz” diye konuştu.

‘ASGARİ ÜCRET EN AZ NET 5 BİN 200 OLMALI’
Asgari ücretin en az net 5 bin 200 olması gerektiğini vurgulayan Çerkezoğlu, “İşçinin ailesiyle birlikte geçinebiliyor olmasını istiyoruz. Bu çerçevede asgari ücretin en az 5 bin 200 net olması için bütün geçinemeyenleri Kartal Meydanı’na çağırıyoruz.  Emeğimizi ve memleketi savunmak için omuz omuza. Örgütlü olduğumuz bütün fabrikalarda bu iradeyle işçilerin nefesini Kartal Meydanı’na taşıyacağız. Tüm emek dostlarını Kartal Meydanı’na çağırıyoruz” ifadelerini kullandı. 

(ETHA)
 

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑