Türkiye

Published on Mayıs 1st, 2020

0

DİSK Genel Merkezi’nde polis saldırısı: DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu ve sendika yöneticileri gözaltına alındı

DİSK Genel Merkezi binasının çevresi sabahın erken saatlerinde abluka altına alan polis, Taksim’e yürümek isteyen DİSK’lilere saldırdı. Polisa saldırısında DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve DİSK yöneticilerinin de aralarında olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

İşçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’a bu yıl koronavirüs tedbirleri kapsamında kararlaştırılan sokağa çıkma yasağı ile girildi.

Sabahın erken saatlerinden itibaren Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Merkezi’nin İstanbul Beşiktaş’ta bulunan binasının çevresi ve çıkan sokaklar polis ablukasına alındı.

DİSK yöneticileriyle birlikte, HDP Milletvekili Oya Ersoy, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Barış Atay, CHP Milletvekili Ali Şeker, Halkevleri ve TİP yöneticilerinin “1 Mayıs” yazılı çelenk ile Taksim’e yürümek istemesi polis tarafından engellendi. Bir süre sonra kitleye saldıran polis, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve DİSK yöneticileri dahil çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

DİSK yöneticileri gözaltına alındı

Polis saldırısında gözaltına alınanlar arasında DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Genel Sekteri Adnan Serdaroğlu, Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin, Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan, Dev Yapı İş Genel Başkanı Özgür Karabulut, Dev Sağlık-İş Genel Sekreteri Erdoğan Demir, Birleşik Metal İş-Eğitim Sekreteri Seyfettin Gülengül, Sosyal-İş Örgütlenme Uzmanı Cemal Bilgin, Limter-İş Örgütlenme Uzmanı Deniz Bakır, Halkevleri Genel Sekreteri Özge Ozan, ismi öğrenilemeyen bir TİP MK üyesi, Politeknik YK Başkanı Ersin Kiriş’in de dahil çok sayıda kişi bulunuyor.

Saldırı sırasında gözlüğü kırılan bir işçi, “Bugüne kadar, hak gaspları yaşandığında müdahale etmeyen polis, hakkını arayan işçilere saldırıyor” sözleriyle tepki gösterdiği için gözaltına alındı.

(Sendika.org)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑