Makaleler

Published on Kasım 15th, 2021

0

Dinmeyen acıların hatıratı 15 Kasım 1937 | Erdal Boyoğlu


Bu bir malumun ilanı olarak algılanmamalıdır. Bu bir sistem sorunudur. Egemen sistemin  parti sorunudur. 

Dinmeyen acılara inat Dersim halkının yaşadığı acılardan bir gün olsun özür dilemeyen parti CHP’dir. Tek parti döneminde  Sey Rıza ve oğlunun asıldığı tarihin miladına, ne demeli, ne yapmalı? Hala devlet tarafından özür dilenmeden, katliamın olmasını “eşkiya çetelerine bağlayan(!)” ve anaların ağlamasının vatan için gerektiğini söyleyen bir zihniyetin sahipleri tanınmalıdır. Bu ne hoyratca bir tutum, neden böyle bir söylem? Neden CHP? Tabi ki bu bir tasadüf değil yada Onur Öymen tarafından kaza ile yapılmış bir konuşma değildi , kılıcın kanlı sahiplerinin torunları sahipleniyorlar siyasal kanlı tarihlerini.

Katliamı iliklerine kadar yaşıyanları şaşırtmadı, bu çıkış gerçeğin resmi olarak dillendirilmesi, ama bugüne kadar Kemalizm’in kanlı siyasal tarihinin arkasına saklanarak onun gölgesinde derin uykuya dalanların uykusu bölündü, rüyamı görüyoruz diyorlar, kimbilir belkide vicdan olarak bir olguyu, duyguyu hissediyorlardır ilk defa insan olalı.

Her seçim döneminde CHP’nin  gazına gelenlleri söylemeye gerek yok.   CHP’nin  umut gazına gelenler, CHP’nin geçmişini unutmak/unutturmak istiyorlar.

Ya peki demokrasi havarisi kesilip CHP yi sol olarak tanımlayıp ona sığınanlara ne demeli? Görünen o ki, kötülük tanrıları tarihteki rollerini açıklıyorlar, günah çıkarmak için değil yeni işleyecekleri günahlarının davetiyelerini dağıtıyorlar, kullarına biat etmeleri gerektiğinin çağrısını yapıyorlar. CHP kanlı iktidarları döneminde ki katliamlarını övünerek anlatıkları unutulmasın, çareyi anaların ağlamasında gören bir partinin geçmişi unutulmasın. ve hatta bunu da deklere ediyorlar kamuoyuna. Bu bir malumun ilanı olarak algılanmamalıdır. Bu bir sistem sorunudur. Egemen sistemin  parti sorunudur. Bu bir katliam programıdır. Bu açıklama sadece sistemin temsilcisi bir ırkçı ulak tarafından kamuoyuna sunulmasıdır

CHP milletvekili’nin 10 kasım konuşmasıyla cin şişeden çıktı, ve şişeye sokmaya kılıçdaroğlu’nun karizmasıda yetmedi. CHP tarihinde göreceli değişimler Alevilerin CHP’ye olan bu marazı tutkusunu zaman zaman güçlendirdi.Solun yok sayıldığı veya zayıf düştüğü dönemlerde CHP ve Kemalistlerin en gerici tutumlara bürünmesine rağmen görülmemezlikten gelinmesi bizleri şaşırtmamaktadır. Cumhuriyet tarihi boyunca asimilasyon ve türkleştirme politikaları hep var ola geldi.AKP hükümetinin kürd açılımı (!) tartışmasında olduğu gibi Dersim katliamı üzerinden gündeme gelen tartışmada yine katliam CHP tarafından önerildi.

Bu sözler neden söylenmiştir, hiç düşündünüz mü? Sey Rıza’nın idam edimeyecek yaşta olmasına rağmen yaşını küçülterek idam edilmesidir. Oğlunun yaşının idam edilmek için küçük olmasına rağmen hemen oracıkta yaşını büyültürek kendisinden önce oğlunu idam edilmesinden gurur duyulmasıdır.

CHP’nin yaptığı açıklama CHP ideolojisi ve Atatürk’ün Dersim katliamını hiç bir gizlemeye ve gizlenmeye gerek duymadan pervasızca açıklanmıştır. Artık Dersim katliamının hiç bir gizlenecek yanı kalmamıştır. Aslında tüm Türkiye kamuoyunun görmeyen gözlerini, duymayan kulakların belleklerini açan onur öymen’e teşekkür borçludur.

Dersim katliamı, yeniden gün yüzüne çıkmasını ve sorgulamasını sağlayan onur öymen, CHP’nin  egemen devlet partisi olduğunu, Alevilere –kürdlere karşı tutumunu ispat etmiştir. Hatta ırkçı tutumunu tüm kamuoyunu önünde sergilemiştir.

 CHP’nin ırkçı ve sahte laiklik aldatmacasının meclisteki açıklaması ve gerçek yüzünü göstermesi bakımından olumlu bulunmalıdır. 94 yıldır yalan ve aldatmacalarının gerçek sonucu olarak görülmelidir.

CHP’in yaptığı açıklama, Mustafa Kemal’in Dersim’i bombalayan Sabiha Gökcen’nin yaptığı önemli görevden dolayı kutlayıp kendısine madalya takması ve onu savaş kahramanı ilan etmesi gerçeğinin ve Mustafa Kemal’in hastaydı yalanın ortaya çıkartmasına neden olmuştur.

Alevilerin yıllardır inanmak istemedikleri bir gerçeği ortaya çıkartmıştır.

Tamamen yok edilme, toplum olarak tarihten silinme amaçlı yapılan Dersim katliamı, katliamlardan kurtulanların havızalarında silinmesi mümkün olmayan tramvalar yaratmıştır.

Bunun, benzeri tarihsel sonuçlarını T.C tarihinde örneklerde de görmek pekala mümkün.

İşte 10 kasım açıklaması, Alevilerin tarihsel olarak çok rahat görebileceği, duyabileceği, ispatlanması mümkün olan, muhatabının ağzından dinlemesi gerçeğini gördüler ve de duydular. 1935 yılında Dersim’in adı Tunçeli olarak kim ne adına değiştirdi, 15 Kasım1937’de Seyit Rıza , oğlu ve 5 yoldaşı asılmasına rağmen 1935- 38 arası süren Dersim katliamını  Atatürk’ün hasta olduğundan kim bahsedebilir. İşte bu gerçeği ortaya çıkaran onur öymen doğru bir açıklama yapmıştır.

Dolayısıyla Kemalist iktidar sunniliği resmi din yaparak, (Diyaneti kurmuştur) diğer inançları inkar etmiştir. T.C. 1924 anayasa’sın da kürdleri, lazları,çerkezleri ve alevileri inkar etmiştir, yok saymıştır. Bu zihniyetin devamı olan CHP’nin resmi devlet ideolojinin ırkçı düşüncesini ortaya çıkardı. CHP denince T.C tarihinde katliamlar tarihi akla gelmelidir. Koçgiri, Ağrı,Zilan,Palu,Dersim vd katliamlar CHP’nin kara tarihidir. Bu kara tarihlerinin özürünü bir gün olsun dile getirmemişlerdir.

CHP’ ye karşı bu tepkileri çok haklı tepkiler olarak değerlendirilmelidir. Dersim katliamı denince akıllara on binlerce dersimlinin katliamı ve bunun bir insanlık suçu olduğunu bu vahşetin unutulmaması gerektiğinin bilince çıkarılmasıdır.

Sey Rıza’nın idama giderken söylediği Evladı kerbalayıh, Bi Hatayıh, ayıptır, günahtır, zulümdür, cinayettir, sözleri Dersimlilerin onurudur, geçmişidir, geleceğidir.


Erdal Boyoğlu – 15.11.2021

Tags:


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑