..." /> DİDF: Ukrayna üzerinden sürdürülen savaş kışkırtıcılığına son verilsin!

Savaş

Published on Şubat 23rd, 2022

0

DİDF: Ukrayna üzerinden sürdürülen savaş kışkırtıcılığına son verilsin!


Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF)  ttarfından yapılan açıklamada “Kavga Ukrayna’ya kimin egemen olacağı kavgasıdır. Ne insan hakları, ne de demokrasi kavgasıdır. Bundan ne Almanya’daki emekçilerin, ne de taraf olan diğer ülkelerdeki halkların çıkarı yoktur…” dendi..


Avrupa Demokrat Haber Merkezi

DİDF tarafından yapılan açıklama şöyle:

Ukrayna üzerinden sürdürülen savaş kışkırtıcılığına son verilsin!

Haftalardır Ukrayna üzerinden yaşanan gerginlik, Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki özerk bölgeler Lugansk ve Donetks’i bağımsız devletler olarak tanıması ve askeri birlikler göndermesiyle yeni bir aşamaya evrildi. Böylece Rusya, 2014’ten bu yana 15 bine yakın insanın yaşamını kaybetmesiyle sonuçlanan savaşın sona erkesini öngören Almanya, Fransa, Ukrayna ve Rusya arasında imzalanan Minsk 2 Anlaşmasını resmen bozan taraf oldu. 

Rusya askerlerini çekmeli, bölge askeri güçlerden arındırılmalıdır!

Bütün bu gerilim ve çatışma sürecin asıl sorumlusu Rusya olmasa da, Rusya’nın kendi egemenlik alanlarını ekonomik ve askeri olarak korumak için Ukrayna’ya asker göndermesi açıktan müdahale demektir ve bunu kınıyoruz. Rusya, Ukrayna sınırların içindeki bütün askerlerini derhal çekmelidir! 

Gelinen yerde savaşın bu kadar yaklaştırılması ABD, İngiltere, AB ülkeleri ve Rusya’nın izlediği pazar kavgalarının sonucudur. Ukrayna coğrafi olarak önemli bir bölgede bulunuyor. Ayrıca önemli yeraltı ve enerji kaynaklarına sahip bir ülkedir. Rusya burayı kendi egemenliği altından tutma, batılı güçler ise kendilerine yaklaştırma politikası izlemektedirler. 

Uzun zamandır NATO ve ABD başta olmak üzere batılı emperyalist devletler bir yandan Rusya’yı askeri olarak kuşatma politikalarına devam ederken, Ukrayna’da batılı emperyalistlerin çıkarlarının savunucusu bir hükümet değişikliğini gerçekleştirmişlerdir. NATO, ABD ve İngiltere Ukrayna’yı ve bölgedeki diğer ülkeleri en ağır silahlarla donatmaktadır. Yine 8 Mayıs’da başlayacak olan NATO’nun en büyük tatbikatlarından olacak Defender Rusya’nın sınırlarında yapılacaktır.

Fransa ile ortak hareket eden Alman hükümeti çatışma bölgelerine asker ve silah göndermemeli, savaş kışkırtıcı politikalardan vazgeçmelidir. 2. Dünya Savaşından bu yana rekor düzeyde yoğunlaşan bölgenin silahlandırılmasına son verilmeli, bütün ülkelerdeki tüm askeri güçler bölgeden çekilmeli, Minsk Anlaşması 2 şartlarına geri dönülmelidir.

Ambargolar emekçilerin temel ihtiyaçlarına zarar vermemelidir!

ABD, AB ülkeleri ve İngiltere ard arda ambargo planları açıkladı. Ambargolar şu anda Lugansk ve Donetks bölgelerinde ticari ve banka işlemlerinin durdurulmasını, Putin’in yakın çevresindeki bir kaç oligarkın banka ve borsa işlemlerin dondurulmasını içeriyor. Böylece Rusya’nın AB içinde de gücü zayıflatılmak isteniyor. ABD uzun zamandır Rusya’dan AB’ye uzanan doğal gaz hattını engellemek için Almanya üzerindeki baskı uyguluyor, AB enerji pazarında kendisine alan yaratma politikası izliyordu. Son gelişmeler üzerine Almanya Başbakanı Olaf Scholz , Nord Stream 2’yi bir süreliğine durdurduğunu açıkladı.

Ambargolar egemenlik politikalarının ekonomik olarak sürdürülme araçlarından biri ve son ambargo kararlarıyla, ne kadar etkili olabileceği bir tarafa, Rus oligarşisi zor durumda bırakılmak isteniyor. Bu uygulamalardan gerek Rusya ve Ukrayna halkı, gerekse AB ülkelerindeki halkların temel ihtiyaçlarını karşılamada zorluklar yaratırsa, yaptırımlar emekçilere zarar verecektir. Bu nedenle emekçileri, halkları doğrudan etkileyecek, yoksullaştıracak yaptırımlardan vazgeçilmelidir.

Savaş politikası ekmeğimizin küçülmesi demektir!

Kavga Ukrayna’ya kimin egemen olacağı kavgasıdır. Ne insan hakları, ne de demokrasi kavgasıdır. Bundan ne Almanya’daki emekçilerin, ne de taraf olan diğer ülkelerdeki halkların çıkarı yoktur. Yanılsamalara karşı, ısrarla haksız savaşa karşı durmak, barışı savunmak için tüm emekçiler olarak birlikte mücadele etmeliyiz. Çünkü savaş politikaları baskı ve sömürünün artması demektir.

Bu nedenle DIDF olarak acil olarak şunları talep ediyoruz:

  • Çatışmalara son verilsin, Minsk 2 Anlaşması temelinde diyalog ve müzakere süreci başlatılmalı.
  • NATO, Doğu Avrupa’ya yaptığı askeri yığınak derhal durdurulmalı, bölgedek bütün askerlerini ve silahları geri çekmelidir.
  • ABD, Avrupa’daki bütün askeri üslerini kapatmalı, askerlerini ve silahlarını geri çekmelidir.
  • Rusya, Ukrayna’daki bütün askeri gücünü derhal çekmeli, yayılması politikalarından vazgeçmeli.
  • Doğu Avrupa silahsızlandırılmalı, ülkeler hiçbir askeri pakta üye olmamalı.
  • Avrupa’daki bütün nükleer silahlar imha edilmeli.
  • Silahlanmaya ayrılan devasa bütçelere so verilsin, ayrılan bütçeler eğitim ve sağlık başta olmak üzere halkın ihtiyaçlara harcanmalı.

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) 

Yönetim Kurulu

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑