Sömürgecilik

Published on Şubat 4th, 2022

0

DİDF: Türkiye ordusu işgalci saldırılarına derhal son vermeli

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) “Türkiye ordusu işgalci saldırılarına derhal son vermeli” çağrısında bulunda.

Avrupa Demokrat Haber Merkezi

DİDF Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklama şöyle:

Türkiye ordusu işgalci saldırılarına derhal son vermeli

Türk ordusuna ait savaş uçakları dün bir kez daha “terörle mücadele” adı altında Suriye ve Irak’ta Kürtlerin yaşadığı bölgeleri bombaladı. Gelen haberlere göre özellikle Birleşmiş Milletlerin denetiminde ve 12 bin kişinin kaldığı Maxmur Sığınmacılar Kampında saldırıdan ötürü ölenler oldu. Yine terör örgütü IŞİD tarafından Ezidilere yönelik katliamların yapıldığı Sincar bölgesi de bombalamadan nasibini aldı.

Bu elbette Türk devletinin Irak ve Suriye’deki Kürt bölgelerine yönelik ilk saldırısı değildir. Bundan önce de pek çok kez benzer saldırılar yapıldı ve çok sayıda insan hayatını kaybetti. Yine Suriye’de Kürtlerin yaşadığı başta Afrin olmak üzere değişik bölge, uluslararası güçlerin de desteğiyle Türk ordusu tarafından işgal edildi.

 Türk ordusunun gerçekleştirdiği hava saldırılarına karşı başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkeleri sessizliğini korumaya devam ediyor. Savaş ve işgaller Almanya’nın sattığı silahlarla yapılıyor.

 Sürekli demokrasi ve insan haklarından söz eden, dış politikada bu değerlerin tayin edici olduğunu savunan Federal Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock da, Erdoğan’ın saldırgan dış ve iç politikası konusundaki sessizliğini koruyor. Daha önceki hükümetlerin, otoriter rejimle ekonomik, askeri çıkarlar ve sığınmacı pazarlığı üzerinden ilişkileri normalleştirmek istiyor.

 Bu politika asıl olarak otoriter rejimi güçlendirmeye devam ediyor.

Bu nedenle, yeni hükümeti izlediği bu politikaya derhal son vermeye, Türkiye’ye silah satışını hemen durdurmaya çağırıyoruz. Türkiye’ye verilen her türlü ekonomik ve askeri destek içeride ve dışarıdaki Kürtlere, demokrasi güçlerine, basına, emekçilere ve işçi sınıfına savaş, işgal, baskı ve yoksulluk olarak geri dönüyor.

 Bu nedenle Almanya hükümeti, Erdoğan rejimine verdiği her türlü desteği durdurmalıdır. Türkiye ordusu sınır dışı operasyonlarını derhal durdurmalı, işgal ettiği Kürt bölgelerinden askeri olarak derhal çekilmelidir.

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF)

Yönetim Kurulu 

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑