Açıklama

Published on Haziran 17th, 2021

0

DİDF: HDP’ye yönelik ırkçı-faşist saldırıları şiddetle kınıyoruz!

Demokratik İşçi dernekleri Federasyonu (DİDF) Yönetim Kurulu, yaptığı açıklamayla HDP’ye yönelik ırkçı-faşist saldırıyı kınadı.

Avrupa Demokrat Haber Merkezi

DİDF Yönetim Kurulu  tarafından yapılan açıklama şöyle:

HDP’ye yönelik ırkçı-faşist saldırıları şiddetle kınıyoruz! / Deniz Boyraz’ın katledilmesinden AKP-MHP koalisyonu sorumludur

Bugün HDP İzmir il binasına ırkçı-faşist kişi yada kişiler tarafından yapılan alçak saldırıda, HDP üyesi Deniz Boyraz katledilmiştir. Başta Deniz’in ailesi olmak üzere, demokrasi ve barıştan yana olan herkesin acısını paylaşıyoruz. 

AKP-MHP hükümetinin sürekli hedef gösterdiği HDP’ye karşı yapılan bu saldırının tesadüf olmadığı biliniyor. HDP’den yapılan açıklamada, aynı saatlerde planlanan 40 kişilik yönetim toplantısı iptal edildi. Bu de bilginin önceden alınarak bir katliamın planlandığı olasılığını güçlendiriyor. 

Aylardır içerde kaos ortamı yaratarak baskı rejimini sağlamlaştırmaya, dış ve iç politikada yaşadığı çıkmazın üstünü saldırganlıkla, tehditlerle kapatmaya çalışan AKP-MHP kliği, HDP’yi hedef tahtasına koyarken, genel olarak bütün muhalifi susturmaya çalışmaktadır. Daha kısa bir süre önce Rize’de Meral Akşener’e yönelik düzenlenen saldırının ardından, Erdoğan “Daha bunlar ne ki” diyerek saldırıların da tek merkezden planlandığını açıkça ifade etmiştir.

Düne kadar hükümet adına birçok saldırı ve katliamı gerçekleştiren Sedat Peker’in de, hükümetin halkları ve inançları karşı karşıya getirmek, kaos ortamı yaratmak için katliamlar planlamaktan çekinmediğini söylemişti. Dolayısıyla katliamın esas sorumlularının Tayyip Erdoğan ve Devlet Bahçeli iktidarı olduğunu göstermektedir. Saldırıları geri püskürtmenin ilk adımı HDP ile dayanışmayı güçlendirmektir. Bu saldırının sadece HDP ye dönük bir saldırı olduğunu düşünmek büyük yanılgı olur. 

Faşizme karşı barış ve kardeşliği büyütelim!

AKP hükümeti son dönemlerde Türkiye’de yaratmaya çalıştığı kutuplaştırmayı Avrupa’ya da taşımaya çalıştı. ‘Osmanen Germania’ adı altında oluşan faşist mafya örgütlenmesini besleyerek, muhalifler burada da tehdit edilmeye, susturulmaya çalışıldı. AB-Türkiye ilişkilerinde yaşanan çıkar çatışmalar Avrupa ülkelerinde yaşayan göçmen emekçilerin sırtından çözülmeye, buradaki emekçilerin birlikte yaşam arzuları engellenmeye çalışıldı.

Demokratik, Türk ve Kürt halklarının eşit ve kardeşçe, barış içinde yaşadığı bir Türkiye bizlerin de özlemidir. Devlet eliyle halkların karşı karşıya getirme girişimlerinden tüm emekçiler gibi bizler de zarar göreceğiz. Almanya’da yaşayan tüm emekçileri İzmir’de gerçekleşen katliamı kınamaya, sorumluların hesap vermesi için yapılacak eylemlere destek vermeye çağırıyoruz.

DİDF Yönetim Kurulu 

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑