..." /> DİDF: 2022'ye eski sorunlar ve yeni umutlarla giriyoruz!

Açıklama

Published on Aralık 31st, 2021

0

DİDF: 2022’ye eski sorunlar ve yeni umutlarla giriyoruz!


Dünya halkları ve emekçiler yeni bir yıla birikmiş sorunlarla giriyor. İki yıldır yaklaşık 5,5 milyon insanın hayatına mal olan koronavirüs, işçi ve emekçilerin var olan sorunlarını daha da derinleştirdi. Bir yıldır yaygın bir şekilde yapılan koronavirüs aşıları ölüm oranlarında azalmaya yol açsa da virüsün yaygınlaşması engellenemedi. Virüsü önleme adı altında gündeme getirilen önlemlerin çare olmadığı son iki sene içerisinde defalarca görüldü. Kapitalist sistemde dünya halklarının önemli bir kesiminin aşıya ulaşması ilaç sanayisindeki patentler nedeniyle engellenerek, adaletsizlik daha da derinleşti. 

Hükümetlerin koronavirüsle mücadale gerekçesiyle bir çok sorunun üzerini örtmeye çalıştığı günümüzde, başta sağlık, eğitim, konut, iklim, yoksulluk gibi pek çok alanda var olan sorunlar daha da büyüdü. Korona önlemleri adı altında gündeme getirilen paketlerin önemli bölümü tekellere ve zenginlere verilerek, zenginler ve yoksullar arasındaki uçurum daha da derinleştirildi. Dünyanın en zengin ülkelerinden olan Almanya’da bile yoksulların sayısı geçen sene de artmaya devam ederek 14 milyonun üzerine çıktı. 2020’de multi-milyarderlerin servetleri ise 100 milyar euro daha da fazlalaştı. Bu nedenle Almanya’da yeni hükümetin emekçilerin sorunları konusunda atacağı adımlara bağlı olarak 2022’de sokaktaki mücadele yönü yeniden belirleyecek.

Yine insanlığın en büyük özlemlerinden birisi olan “savaşsız bir dünya” kurma mücadelesi de hız kesmeden devam edecek. Bu yıl içinde emperyalist devletler arasındaki çıkar çatışmaları, pazar paylaşım mücadelesi keskinleşti ve bunun sonucu olarak silahlanmanın, silah ticaretinin boyutları devasa düzeyde. Özellikle bir savaş örgütü olan NATO bünyesinde toplanan ülkelerin çatışmaları derinleştirmeye niyetli olduğu anlaşılıyor. Büyük savaş tamtamlarının yeniden çaldığı günümüzde, 2022’de barış mücadelesinin güç kazanmaya ihtiyacı var. 

Son bir yıl içinde yaşanan ve biriken sorunlar, mevcut sistemde işçi sınıfının, emekçilerin, göçmenlerin, gençliğin, kadınların sorunlarının, ciddi bir mücadele olmadıkça çözülmesinin pek mümkün olmadığını bir kez daha gösterdi. Bu nedenle, yeni yılda asıl umut sokaktan, alanlardan yükselecek seste. Dünyanın bir çok ülkesinde bu yönde umut verici gelişmeler yaşanıyor. 

2022’de dünya halklarının, işçi ve emekçilerin, savaşsız ve sömürüsüz bir dünya kurma mücadelesinde önemli adımlar atılacağını biliyor, yeni yılın mücadele eden ve kazananların yılı olmasını diliyor, bütün emekçilerin, dostlarımızın, üyelerimizin yeni yılını kutluyoruz!

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑