Açıklama

Published on Aralık 27th, 2021

0

“Devrimci-yurtsever tutsaklar için tek yumruk tek barikat olalım”

Hapishanelerde devrimci, yurtsever tutsaklara yönelik devletin saldırılarına ilişkin açıklama yapan MLKP MK, direnen tutsakların çağrısına cevap verme, dayanışmayı yükseltme çağrısında bulundu.

Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP) Merkez Komitesi (MK) yazılı açıklama yaparak, devletin saldırılarına direnen tutsaklarla dayanışmayı yükseltme çağrısı yaptı.

“Tutsaklar için tek yumruk tek barikat olalım! dayanışmayı ve onuru yükseltelim” başlıklı açıklamada, “Hapishaneler kan revan içinde. Peş peşe ölüm haberleri geliyor. Tayyip Erdoğan şefliğindeki kontrgerilla rejimi, zindanları birer teslimiyet kampına çevirmek için faşist terörü birkaç misli arttırdı. Baskı ve işkence sınır tanımıyor. Tecrit ağırlaştırıldı. Sürgün terörü durmak bilmiyor. Kitap, gazete, dergi, görüş, mektup, ortak alan hakları kullanılamaz hale getirildi. Devrimci ve yurtsever tutsakların tedavi olması engelleniyor. Ağır hasta tutsaklar katlediliyor. ‘İyi halli’ değil gerekçesiyle uzun yıllarını dört duvar ardında geçirmiş politik tutsakların tahliye hakları gasp ediliyor. Pek çok tutsak, MİT ve siyasi polis işbirlikçisi olmaları için baskı cenderesine alınıyor, ölümle, ailelerinin başına geleceklerle, tahliyelerinin engellenmesiyle tehdit ediliyor. Hak aramak fiilen yasak. Adli Tıp Kurumu cellat olarak çalıştırılıyor” denildi.

MLKP açıklamasının devamında şu ifadelere yer verildi:

“Tutsak aileleri, yol giderleri nedeniyle çektikleri zorluklar yetmezmiş gibi, değişik kent ve ilçelere sürgün edilen çocuklarını, eşlerini, kardeşlerini ziyaret edemez hale getirildi. Her tür dayanışma ve paylaşım engellenmeye çalışılıyor. Aileler üzerindeki baskılar artıyor.

“Çıplak yumrukları, bedenleri ve canları dışında hiçbir savunma araçları bulunmayan devrimci ve yurtsever tutsaklar, bütün bu ağır koşullara rağmen, boyun eğmiyor, direnmeye, üretmeye, dünyayla birlikte nefes alıp vermeye devam ediyorlar. Örgütlülüklerini koruyor, savaşımlarını sürdürüyorlar. Garibe Gezer gibi, kalplerinin son vuruşuna kadar başlarını dik tutuyor, onurun ölümden üstün olduğunu haykırıyorlar.

“Zindanlardaki zulme daha fazla seyirci kalınamaz. Tutsaklar daha fazla yalnız bırakılamaz. Garibe Gezerlerin çığlıklarına kulak tıkama utancı taşınamaz. Faşist şeflik rejimine karşı direnen tutsakların çağrısına cevap vermek, dayanışmayı yükseltmek, tüm devrimci ve antifaşist partilerin, ilerici sendikaların, meslek birliklerinin, demokratik kitle örgütlerinin, işçilerin, kadınların, gençlerin, LGBTİ+’ların, aydınların, sanatçıların, akademisyenlerin, Alevi örgütlerinin, antikapitalist Müslümanların, Kürt ve Türk halklarımızın acil görev ve sorumluluğudur. Bu görev, salt tutsaklarla dayanışma örgütlerinin ve İHD Hapishaneler Komisyonu’nun sorunu değildir ve onların sırtına yıkılamaz. Çünkü onların taşıyabileceğinden çok ağırdır. Çünkü acildir. Çünkü hayatidir. Çünkü ertelenemez durumdadır.

“Tüm devrimci, antifaşist ve ilerici partileri, grupları, sendikaları, meslek birliklerini, demokratik kitle örgütlerini, sanatçıları, aydınları, zindanlardaki baskı ve işkencelere barikat örülmesi; hasta tutsakların serbest bırakılması; başta kitap, gazete, dergi edinme hakkı olmak üzere gasp edilen tüm hakların iadesi; yeni infaz uygulamasının iptali; sürgünlerin durdurulması; en ağır, en sınırsız biçimi İmralı zindanında uygulanan tecrit terörünün son bulması için, bir tek gün bile kaybetmeden bir araya gelmeye, ortak bir platform oluşturmaya ve birleşik mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz. Mahallerde, işçi havzalarında, kent merkezlerinde, AKP binaları ve Adli Tıp Kurumu önlerinde, yürüyüşlerle, basın açıklamalarıyla, oturma eylemleriyle, dayanışma nöbetleriyle, açlık grevleriyle, mitinglerle, duvar yazısıyla, pankartla, taşla, molotofla; kısacası, eldeki tüm imkan ve araçlarla mücadeleyi yükseltelim; bedenleri ve canları dışında savunma araçları bulunmayan devrimci ve yurtsever tutsaklar için tek yumruk, tek barikat olalım.”

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑