Türkiye

Published on Şubat 12th, 2022

0

Dersim’de zam protestosu: Bu iktidar da bu düzen de çürümüştür

Dersim’de Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından düzenlenen zam protestosunda, “Ülkede yaşanan her bir sorunun faturasını işçi ve emekçiye kesen bu iktidar bu düzende çürümüştür” açıklamasında bulundu.

Dersim’de Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla zam protestosu düzenlendi. Seyit Rıza Meydanı’nda esnafların ve vatandaşların katılımıyla düzenlenen protestoda basın açıklamasını Emek Partisi İl Başkanı Ergin Tekin okudu. TÜİK’in faturalardan habersizmiş gibi davranmaya devam ettiğini belirten Tekin, gerçek enflasyonu; üreticilerin, işçilerin, esnafın, kadınların ve gençlerin gördüğünü söyledi. Asgari ücretliye yapılan maaş zammının vatandaşın eline geçmeden enflasyona yenik düştüğü belirtilen açıklamada, memur ve emekliye yapılan zamların esamesinin okunamaz duruma geldiği ifade edildi.

‘YOKSULLUK GİT GİDE DERİNLEŞMEKTEDİR’

Bu günlerde alın terinin ancak faturalara akıtıldığını belirten Tekin, “Yoksulluk git gide derinleşmektedir. Yerli ve yabancı tekellerin rantını ve yüksek karını esas alan enerji politikalarının faturasını emekçi halk ve ülke ağır bir şekilde ödüyor. Yeni yıla elektrik faturalarını katlayan zamlarla girdik. Aldığı kararları tartışılmaz görüp burnundan kıl aldırmayan iktidar, yılbaşı gecesi elektriğe, kullanım miktarına göre kademeli zam yaparak krizin yükünü yine halkın üzerine yıktı” dedi.

Elektrik zammı üstünden geçen 5 haftanın ardından yapılan zamların ikici kez ‘gözden geçirileceğine’ dair açıklamalar yapıldığına dikkat çeken Tekin, bu yapılan açıklamaların “halkta beklenti yaratmaktan başka bir amaca hizmet etmeyeceğini” söyledi: “AKP iktidarının bu sözde çözümleri, vatandaşları el yakan faturalardan kurtarmayacağı çok açık. Dersim’de de vatandaşlar tasarruf için lambalarını yakmadıklarını, çamaşırlarını elde yıkmaya başladıklarını ifade ediyorlar. Esnaf, 3-4 katına çıkan faturalarını, dükkânlarının camlarına asmaya başladı. Ekonomik krizin etkisiyle ilimizde son zamanlarda intihar vakaları görmeye başladık. İşsizliğin çok yoğun olduğu bir ilde yaşıyoruz ve her gün her şeye gelen zamlarla birlikte açlık ve yoksulluk katlanılamaz hale geliyor.”

‘HALK SOĞUK VE KARANLIK GÜNLERE MAHKÛM EDİLMEKTEDİR’

Enerjide dışa bağımlılığın bedelinin halka kesildiğini belirten Tekin, vatandaşın emeğinin tekellerin hizmetine sunulduğunu söyledi: “Elektrik, doğalgaz ve diğer insani ihtiyaçların üretim ve dağıtımının tekellerin kâr ve rantı için piyasalaştırılıp sömürü alanı haline getirilmesiyle; üretim, istihdam, insanca yaşam imkânları yok edilerek halk soğuk ve karanlık günlere mahkûm edilmektedir. Yoksuldan alıp zengine aktaran, ülkede yaşanan her bir sorunun faturasını işçi ve emekçiye kesen bu iktidar da bu düzen de çürümüştür, değişmelidir.”

Emekçi halkı, karanlığa teslim olmamak için mücadeleye çağıran Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri’nin talepleri ise şu şekilde:

-İnsanca yaşayacak bir ücret için derhal tüm ücretlere ek zam yapılmalıdır.

-Elektrik, doğalgaz, telefon, internet faturalarına yapılan zamlar geri alınmalı, yoksulluk sınırının altında geliri olan ya da hiç geliri olmayan her hane için doğalgaz, su, elektrik, telefon-internet hizmeti ücretsiz olmalıdır.

-Başta KDV olmak üzere, konutlarda faturaları kabartan vergi ve kesintiler kaldırılmalıdır.

-Faturaları ödeyecek geliri olamayan ailelerin elektriklerinin ve gazlarının kesilmesine son verilmeli bu faturalar hazine tarafından karşılanmalıdır.

-Enerji tekelleri bütün bu soygunun faturasını, bedelini ödemelidir. Hem geçmişe dönük ödenen faturaların hem de şu anki zararların karşılığını bu enerji tekelleri ve onların hissedarları ödemelidir.

Protesto, Sanat Sokağı’na yürüyüş ve oturma eyleminin ardından son buldu.

(Duvar)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑