Avrupa

Published on Aralık 17th, 2021

0

Dersim İnşa Kongresi: Haydar Işık ömrünün sonuna kadar mücadele etti

Yaşamını yitiren Haydar Işık’ı anan Dersim İnşa Kongresi, Işık’ın ömrünün sonuna kadar soykırımcı Türk devletine karşı mücadele ettiğini vurguladı.

Avrupa Demokrat Haber Merkezi

Dersim İnşa Kongresi, yaşamını yitiren Yazar Haydar Işık için yazılı açıklama yaptı.
Açıklamada, “Hayatını Dersim soykırımında adalet ve hakikate ulaşma mücadelesine adamış aydın, yazar, siyasi aktivist  ve Dersim İnşa Kongresi Onursal Başkanı Haydar Işık yoldaşımız, 17 Aralık 2021 tarihinde Hakk’a yürümüştür” denildi.

‘BİR AN OLSUN GERİ ADIM ATMADI’

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Kaybımız büyük, acımız ve üzüntümüz tarif edilemeyecek kadar ağır.
Öncelikle acılı ailesine başsağlığı diliyoruz. Acısı acımızdır, bir bütün Dersim ve Kürdistan halkının acısıdır. Baskıya, zulme ve sömürüye karşı özgürlük mücadelesi veren tüm mazlum halkların ve toplumsal kesimlerin acısıdır. Çünkü o, acıyı ayırmadan, kim olduklarına bakmadan ayrımsız tüm mazlumlardan yana taraf oldu.
Bütün halklarımıza başsağlığı diliyoruz.
Haydar Işık yoldaşımız, coğrafyamızda devletin acımasızca işlediği katliam ve soykırımların görünür ve anlaşılır kılınması için yoğun bir mücadele içinde oldu. Özelde Dersim soykırımıyla yüzleşme sürecinin yaşanması, hakikatin kabul edilmesi ve yaraların sağaltılması için olanca enerjisiyle çaba gösterirken, diğer katliam ve soykırımlara da kayıtsız kalmadı. Kürt halkının özgürlüğü için mücadele yürüttü. Şunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz ki, Haydar Işık yoldaşımız, mazlum ve mağdurun hak ve hakikat arayışının cisimleştiği bir şahsiyet olarak öne çıktı.
Her zaman çok kimlikli, çok kültürlü, çok inançlı bir toplumsal yaşamı savundu.
İdeallerini gerçekleştirmek için bir an olsun mücadeleden geri adım atmadı.
Haydar Işık yoldaşımız, Dersim özelinde soykırım hakikatinin ters yüz edilerek, resmi anlatıya uygun yeni bir hakikat üretilmesine karşı kesintisiz mücadele etti. Bu bağlamda kültürel soykırım politikalarıyla kesintisiz sürdürülen hafızasızlaştırma ve kültürel dokuyu başkalaştırma faaliyetlerine karşı edebiyatla karşı koydu : Romanlar yazdı, makaleler  ve kitaplar yayımladı.

‘SOYKIRIMI ULUSLARARASI ALANA TAŞIDI’

Dersim İnşa Cemiyeti Başkanı kimliğiyle Avrupa Parlamentosu ve Uluslararası Kurumlar nezdinde konferanslar düzenlenmesine öncülük etti, soykırım davasının Birleşmiş Milletler bünyesinde ele alınması için girişimler başlattı. Dersim soykırımını Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne taşıdı.
Haydar Işık, ilerleyen yaşına, geçirdiği ağır sağlık sorunlarına rağmen ana toprağı Kürdistan ülkesinin Dersim kentinin toplumsallığından hiç kopmadı.
Soykırımlar yaşamış ve halen soykırım tehlikesi içinde olan bir toplumun sağlam bir tarih bilincine sahip olması için mücadele etti.
Hasta yatağında bile, ülkesinin sevgisini kalbinde taşıyarak ‘mücadele edin, Rojava’yı koruyun, halkımızı özgürleştirin’ demekten geri durmadı.
Kanser hastalığını Türk ırkçılığına benzetti.

Kürtlere, Kürdistanî topluluklara karşı sorumluluğunu her koşul altında sürdürmenin kararlılığını ve mücadelesini sürdürdü. Onuru hiçbir zaman yere düşürmeyen bir hayatı yaşadı. Ana topraklarına bağlığını sürdüren hakkı verilmiş bir yaşamın sahibi oldu. Kürdistan’da gençlerin mezarları tahrip edildiği için, Dersim ve Kürdistan özgür olmadığı için Almanya’nın München kendinde defnedilmeyi vasiyet etti.  
Dersim İnşa Kongresi olarak, Haydar Işık’ın mücadelesini sürdüreceğimizin ve ideallerini gerçekleştireceğimizin sözünü veriyoruz.”

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑