Irkçılık

Published on Haziran 17th, 2021

0

Deniz Poyraz’ın katledilmesine uluslararası tepki

HDP İzmir İl Başkanlığı çalışanı Deniz Poyraz’ın katledilmesine çok sayıda uluslararası kurum ve kuruluş da tepki gösterdi.

Avrupa Parlamentosu Sol Grubu da bir açıklama yayınlayarak İzmir’de Deniz Poyraz’ın katledildiği saldırıyı kınayarak HDP ve Poyraz ailesiyle dayanışma içinde olduklarını duyurdu. Parti ayrıca AB’nin de Erdoğan’ın şiddetli bastırma politikasına karşı çıkması gerektiğini ifade etti.
Avrupa Yeşiller Partisi de Poyraz’ın katledilmesini “en güçlü şekilde kınadığını” ifade ederek saldırıdan etkilenen herkesle dayanışma içinde olduklarını vurguladı.
AP Sol Grubu’ndan Danimarka Kızıl-Yeşil İttifak Milletvekili Nikolaj Villumsen de cinayeti kınayarak “AB bu teröre karşı açıklama yapmalı ve HDP’ye karşı yürütülen kampanyaya bir son verilmesi çağrısında bulunmalı” dedi.
Poyraz’ın katledilmesini kınayan Podemos partisi de yayınladığı mesajda “Bizler HDP’nin İzmir’deki bürosuna yapılan saldırıyı ve parti çalışanı Deniz Poyraz’ın katledilmesini kınıyoruz. HDP’ye ve Poyraz’ın ailesine de başsağlığı diliyoruz” ifadelerini kullandı. Podemos ayrıca Avrupa Birliği’nin de bu şiddetli baskı politikasına karşı harekete geçmesi gerektiğini vurguladı.
Avrupa Parlamentosu Sosyalist grup üyesi ve AP Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor da Deniz Poyraz’ın katledilmesi karşısında dehşete düştüğünü ifade ederek “Bu korkunç saldırının failleri adalet karşısına çıkmalı. HDP’ye karşı siyasi kampanyalar da sona ermeli” dedi.
AP’deki Sol Parti Milletvekili Özlem Alev Demirel de saldırıyı kınadı.
Avrupa Özgür İttifakı Partisi Başkanı Lorena Lopez de Lacalle de bir açıklama yaparak bu saldırının şiddeti arttırmak amacı taşıdığına dikkat çekti ve saldırıyı kınadı.
İngiltere Parlamentosu, İşçi Partisi milletvekili Lloyd Russell-Moyle, yaşanan gelişmelerin şok edici olduğunu ifade ederken, parlamentoda konu hakkında tartışma yürüteceklerini ifade etti.

Ayrıca İlerici Enternasyonal Koordinatörü David Adler ise yaptığı açıklamada, “Yaşanan olay korkunç, üzücü ve kızgınlığımıza sebep veriyor. Erdoğan rejimi her gün daha da zalimleşiyor” dedi.
Güney Kürdistan’da bulunan Kürdistan’ı Savun İnisiyatifi üyeleri de Deniz Poyraz’ın katledilmesini bir açıklamayla kınadı. Açıklamada “Bu politik bir kadın katliamıdır. Bir kadın olduğu için, politik olarak aktif bir kadın olduğu için katledilmiştir” denildi. (ANF)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑