Güncel

Published on Haziran 17th, 2021

0

Deniz Poyraz’ın katledilmesine tepki yağdı

HDP İzmir İl Örgütü’ne yönelik silahlı saldırıda parti çalışanı Deniz Poyraz’ın katledilmesine tepki yağdı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü’ne yönelik silahlı saldırıda parti çalışanı Deniz Poyraz’ın faşist Onur Gencer tarafından katledilmesine siyasi parti ve demokratik kitle örgütleri tepki gösterdi.

TİP: İKTİDAR HEDEF GÖSTERDİ, TETİKÇİLER SAHNEYE ÇIKTI
Türkiye İşçi Partisi (TİP), saldırının AKP iktidarının hedef göstermeleri sonucu gerçekleştiğinin altı çizerek “İktidar hedef gösterdi, tetikçiler sahneye çıktı…HDP’nin yanındayız” dedi.

TİP yaptığı açıklamada, “HDP İzmir il binasına yapılan saldırı ve bir çalışanın öldürülmesi iktidarın açık bir provokasyonudur. Bu alçak saldırıyı kınıyor, saldırıda yaşamını yitiren Deniz Poyraz’ın yakınlarına ve HDP’li dostlarımıza baş sağlığı diliyor, acılarını paylaşıyoruz. HDP’ye kapatma davası açtıran, birkaç hafta önce kürsüden tüm muhalefete ‘Bunlar daha iyi günleriniz’ diyen iktidar ve ortakları, hakaretler ve tehditler savuran İçişleri Bakanı bu olayın azmettiricileridir. Mafya-medya-iktidar ağında ortaya saçılan pisliklerin gerçekliği bugünkü saldırıyla bir kez daha açığa çıkmıştır. İktidar hedef göstermiş, tetikçiler görevlerini yerine getirmiştir. İktidarın kirli eylemlerine ve gözdağına teslim olmayacağız. Saray Rejimi’nin karanlığını yıkmakta kararlıyız. Eşitlikten, özgürlükten, adaletten, kardeşlik ve barıştan yana olanlar olarak omuz omuza mücadelemizi sürdüreceğiz.”

DBP: FAİL BELLİDİR
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), “Baskılarla, gözaltılarla ve tutuklamalarla susturamadıklarını; katliam girişimi ve saldırılarla sonuç alabileceklerini sanıyorlar! Polis ablukasındaki HDP il binasına silahlı saldırı olabiliyorsa bunun faili bellidir!” dedi

HALKEVLERİ: FAŞİZME KARŞI OMUZ OMUZA MÜCADELE EDECEĞİZ
Halkevleri, “İzmir’de HDP’yi hedef alan saldırıda parti çalışanı Deniz Poyraz katledildi. Tüm HDP’li dostlarımızın başı sağolsun. Faşizme karşı omuz omuza mücadele edeceğiz!” diye belirtti. 

TKP: BU KARANLIĞI YIRTIP ATACAĞIZ
Türkiye Komünist Partisi (TKP), saldırının sorumlusunun iktidar olduğuna işaret ederek, “Bir kez daha bu ülkede katillerin aklanmasına izin vermeyeceğiz, bu karanlıktan örgütlülük ve dayanışmayla çıkacağız. Bu karanlığı yırtıp atacağız” denildi.

İHD: SALDIRIYI KINIYORUZ
İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi, “Saldırıyı kınıyor, HDP’ye ve Poyraz ailesine geçmiş olsun ve başsağlığı diliyoruz. Etkili soruşturma ile saldırının tüm boyutları ile aydınlatılmasını, HDP’ye yönelik nefret söyleminin son bulmasını, HDP binalarının sahici olarak korunmasını istiyoruz” diye kaydetti.

KILIÇDAROĞLU: HDP’YE SALDIRIYI LANETLİYORUM
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından “HDP İzmir il binasına yapılan saldırıyı lanetliyorum. Hayatını kaybeden Deniz Poyraz’a Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyorum. Bu senaryoyu daha önce yaşadık, bu kez halkımız yutmaz. Uyarıyorum, kimse bu provokasyonlardan medet ummasın! Bakalım bu olaylar ileride hangi videonun konusu olacak. Göreceğiz hep birlikte. HDP camiasına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” açıklamasını yaptı.

BABACAN: SALDIRIYI ŞİDDETLE KINIYORUM
DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “HDP İzmir il binasına düzenlenen saldırıyı şiddetle kınıyorum. Saldırıda katledilen Deniz Poyraz’a Allah’tan rahmet, ailesine baş sağlığı diliyorum. Mevcut siyasal şiddet iklimini önlemek, siyasi partilerin ve siyasetçilerin güvenliğini sağlamak hükûmetin sorumluluğundadır” dedi.

(ETHA)

Tags: , , , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑