Türkiye

Published on Aralık 28th, 2021

0

Deniz Poyraz davası yarın başlıyor

HDP İzmir binasına yapılan saldırıda Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer’in yargılandığı davanın ilk duruşması yarın başlıyor.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl binasına 17 Haziran’da silahlı saldırı gerçekleştiren ve Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer hakkında açılan dava yarın başlıyor.

Bayraklı’da bulunan İzmir 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek ilk duruşmaya Türkiye’nin dört bir yanından yoğun bir katılım olması bekleniyor.

HDP Eş Genel Başkan Pervin Buldan’ın ve Türkiye’nin dört bir yanından gelecek HDP’lilerin katılımıyla yarın saat 9.30’da Bayraklı Adliyesi önünde kitlesel basın açıklaması yapılacak.

Hemen arkasından ise Kadınlar Birlikte Güçlü, davaya ilişkin açıklama düzenleyecek.

Davayı takip etmek için İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye İşçi Partisi ve diğer siyasi parti ve kitle örgütlerinden de temsilciler İzmir’de olacak.

Hukukçular müdahil olacak

29 kentin barosunun davaya müdahillik talebinde bulunacağı belirtilirken duruşmaya, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan’ın da katılması bekleniyor.

Yine Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD), Çağdaş Hukukçular Derneği’nin (ÇHD) yanı sıra birçok hukuk örgütü ve onlarca avukat davaya müdahil olacak.

Öte yandan Danimarka Parlamentosu’ndan 2 milletvekili de İzmir’e gelerek dava sürecini takip edecek.

(Karınca)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑