..." /> Demokrasi ittifakı | Turgay Çelik

Makaleler

Published on Ocak 27th, 2022

0

Demokrasi ittifakı | Turgay Çelik


Bu zeminde yer almak solun tarihi bir görevidir Yapılması gereken ayrışma değil ortaklaşmanın bir zeminini yaratmaktır Solun Bilgi ve birikimlerini bir birlerine üstünlük kurmak için değil zenginlik olarak değerlendirmeleri gerekmektedir

Francisco Goya 1799 yılında çizdiği resimlerden birine “Akıl uykuya daldığında canavarlar uyanır” diye resmin üstüne anlamlıda bir yazı yazmıştı.

Sol Türkiye’nin vijdanıdır,  umududur, aklıdır ama sorumluluğu üzerine aldığı oranda geçerlidir. Yeterki sol uykuya dalmasın Canavarlar hep pusuda bekliyor. Sol kendini sorgulamalıdır solun kalesi olan emekçi ve yoksul halkın yaşadığı varoşlar bugün neden hala siyasal İslam’ın etkisindedir? Türkiye’de  oluşturulan korku duvaları yıkılıp umuda dönüşecekse eğer güç birliklerinin ve ittifakların dışında kalıp seyretmekle olmaz. Halkı harekete  geçirecek sosyal dinamikler ittifak ve güç birlikleri ile oluşur. Doğru olanı mücadele zemini içerisinde yer alıp mücadele etmektir. Ne yapamadığımızı değil?? Yapacağı anlatmalılar. Bu yapılmazssa, Goya’nın dediği gibi “Akıl uykuya daldığında canavarlar uyanır”.

Her yöntem ve arayış kendi gerçekliğini sorumluluğunu görmeyle gelişir  bunun düşünsel zeminini de oluşturur. Çünkü doğrular ve yanlışlar bize uzak  değildir. Kendi doğrumuzdan hareketle değil kolektif doğruları bilince çıkarıldığında bir anlam ifade eder. Oysaki yapılması gereken kurumların mücadele ortaklığını  bir araya getirip sorunları tespit edip daha çok çözüm noktasında önerilerle birlikte ortaklıkları öne çıkarıp birleşik bir mücadele ile ilkeli bir birlikteliğin gücünü açığa çıkarıp güçlü bir demokrasi mücadelesi verilmesidir


Hedeflerine Özgür bir toplum mücadelesini koyup, halka güven veren ortaklığı esas alan, ezilen yok sayılan  örgütlü toplumsal kesimleri de içine alan halkın gücünü ayağa kaldıran, tarihsel sorumluluklarının da farkında olarak toplumsal politikayı esas alarak  demokratik mücadele zeminini oluşturup mücadeleyi başlatma kararlılığını güçlü bir şekilde göstermektir. Tarih bütün iyileri ve kötüleri yazmıştır bu mücadelede de sorumluluk alanları da sorumluluk almayanları da tarih yazacaktır
.

 Demokrasi ittifakı toplumsal  muhalefetin gücünü esas almıştır. Özgür bir yaşamın inşasına yönelik, demokratik siyaseti esas alan farklılıkların özgür birlikteliğini ilke edinen bir ittifaktır. aynı zamanda Demokratik zeminleri oluşturup güçleri birleştirerek  Demokrasi ittifakı içerisinde örgütlenmeyi esas alarak mücadeleyi ortaklaştırmaktır.

HDP’nin çağrısı ile ittifak görüşmelerinden sonra açıkladıkları 10 soruda Demokrasi ittifakı açıklamasında yer alan bir paragraf her şeyi gayet açık anlatıyor

‘Demokrasi ittifakı, bütün toplumsal muhalefet ve demokrasi güçlerini kapsamakla birlikte, bu güçlerle sınırlanamaz. Eşitliği hem yasada hem de uygulamada ilke edinen siyasi hareket, sivil toplum, sendika, meslek odaları, toplumsal temsiliyetlerin bileşkesidir. Bu çerçevede insan haklarını, ifade ve düşünce özgürlüğünü, ulusların ulus olmaktan kaynaklı haklarını, doğayı, emeği ve cinsiyet eşitliğini savunan tüm yapılar geleceği inşa edecek Demokrasi İttifakının birer parçasıdır. Bu birliktelik kurumların genel merkezleri olduğu kadar yerel ayaklarını da kapsar. Ayrıca kurumlar dışında farklı mücadele geleneklerinden gelen bireyler de Demokrasi İttifakının birer parçasıdır. Demokrasi İttifakının içinde Kürtlerin ulus olmaktan kaynaklı haklarını kabul eden, inançların eşitliğini savunan ve tüm hak arama yöntemlerini benimseyen, ayrımcılık yerine birlikteliği esas alan tüm kurumlar ve kişiler Demokrasi İttifakının parçasıdır.

Bu zeminde yer almak solun tarihi bir görevidir Yapılması gereken ayrışma değil ortaklaşmanın bir zeminini yaratmaktır Solun Bilgi ve birikimlerini birbirlerine üstünlük kurmak için değil zenginlik olarak değerlendirmelidir.

Tarihte birlikteliklerin yeteri kadar deneyimleri ve örnekleri vardır Bunun Yunanistan’da SIRIZA Latin Amerika’da ŞİLİ’DE ALLENDE düşüncesinin iktidar olması HDP nin  yüzde 13’ün üzerinde oy alarak meclise girmesi gibi. Egemenlerin en çok çekindiği alan siyasi alandır siyasi alanı terk etmememiz lazım.  Güç birliği ile oluşacak Demokrasi ittifakı  HALKLARA UMUT OLACAKTIR.

UMUT KORKUYU YENECEKTİR


Turgay Çelik – 27.01.2022

Tags: ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑